Sinema Sektöründe Taban Ücretleri Tartışması

-
Aa
+
a
a
a

Sinema sektörü bir süredir meslek örgütlerinin yayınladığı ücret artışı taleplerini ve taban ücreti meselesini tartışıyor. Fasikül’ün yeni bölümünde tartışmanın temel başlıklarını Sinema-TV Sendikası temsilcileriyle konuştuk.
 

Sinema meslek örgütleri taban ücretler için dayanışmada.
Sinema TV Sendikası
Sinema sektöründe taban ücretleri tartışması
 

Sinema sektöründe taban ücretleri tartışması

podcast servisi: iTunes / RSS

Enflasyondaki malum dalgalanma ve asgari ücrette yapılan yüzde 50’lik artışın hızla erimesi hemen her sektörde olduğu gibi sinema sektöründeki emekçileri de ciddi bir hayat pahalılığıyla karşı karşıya bırakmış durumda. Bu doğrultuda bir süre önce Sinema-TV Sendikası çatısı altında toplanarak ortak bir açıklama yayınlayan sinema meslek örgütleri, “asgari ücrette meydana gelen yüzde 50 artış ve hayat pahalılığı karşısında minimum yüzde 35 oranında ücret iyileştirme” kararı aldıklarını duyurdular. Ardından belki de ülke tarihinde ilk defa set çalışanları sosyal medya üzerinden kamusal alanda taban ücretlerini açıkladılar ve taleplerini dile getirdiler. Bu süreç aynı zamanda sektörün farklı yakalarında çalışan emekçilerin meslek örgütlerinin de görünürlük ve tartışma alanında önem kazanmasına vesile oldu. Konuyla ilgili detaylı bilgi edinmek için, buraya bakabilirsiniz.

Yapılan açıklamalar başta SEYAP olmak üzere sektörün farklı unsurları tarafından yöntemsel ve içeriksel olarak eleştirildi. Konu bir süredir tartışılmaya da devam ediyor. Fasikül’ün yeni bölümünde bu önemli tartışmanın temel unsurlarını belirlemek ve süreçle ilgili son gelişmeleri konuşmak üzere Sinema-TV Sendikası temsilcilerini konuk ediyoruz. Sinema-TV Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Demirbilek ve Genel Sekreter Damla Kırkalı’nın konuk olduğu yeni bölümümüz Açık Radyo’da yayında. 

Ekrem Buğra Büte, Fırat Yücel ve Senem Aytaç tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Açık Dergi bünyesinde Açık Radyo’da yayınlanıyor.