Sinema sektörü ve pandemi

-
Aa
+
a
a
a

Aylık özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül'de bu ay pandemi sürecinin sinema sektörüne etkilerine göz atıyoruz. Bağımsız yapımcı ve SEYAP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Çakarer'le salgının Türkiye'de ve dünyadaki yankılarının güncel durumunu konuştuk. 

pandemi ve sinemalar
Fasikül: Sinema sektörü ve pandemi
 

Fasikül: Sinema sektörü ve pandemi

podcast servisi: iTunes / RSS

Mart ayından bu yana tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisine alan Covid-19 pandemisi sinema sektörünü de doğrudan biçimde etkiliyor. Salgının ilk döneminden itibaren kapalı kalan sinema salonlarından beraber çalışmanın risk barındırdığı bir ortamda set imkânlarının zorlaşmasına kadar pek çok faktör film üretimini ve gösterimini zorlaştırıyor. Türkiye’de Mart ayında kapanan sinemalar Temmuz başında geçilen “kontrollü normalleşme” dönemi içerisinde tekrar açıldı ancak kapalı alanların hâlen risk barındırması nedeniyle salonlara dönüşün gerçekleştiğini söylemek zor. 

Vaka sayılarının arttığı, birçok ülkede seyahat yasağının tekrar gündeme geldiği bu dönemde sinema sektörünün vaziyetine dair bir durum güncellemesi yapmak için bağımsız yapımcı Serkan Çakarer’i konuk ettik ve kafamızdaki soruları kendisine yönelttik. Bilgi akışının ve süreçten haberdar olmanın hayati önem teşkil ettiği bu dönemde sinema sektörünü bekleyen sanatsal ve finansal sorunları, dijital gösterim alanının sunduğu imkânları, salonların durumunu ve genel olarak sinema sektörünü nasıl bir geleceğin beklediğini konuştuk. 

Aylık özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül, her ayın son çarşambası Açık Dergi’de yayında.