Özgür Sinema Penceresinden 2020

-
Aa
+
a
a
a

Her ayın son çarşambası Açık Dergi bünyesinde yayınlanan Fasikül’de bu ay 2020’nin özgür sinema gündemini hatırlıyoruz. Sinema dünyasında yaşanan sansür vakalarından pandemi gündemine, taciz ifşalarından dijital platformlara pek çok konuya değinerek.  

Sinema sektörü için zorlu bir yıl
altyazı-fasikül
Özgür Sinema Penceresinden Pandemi Yılı 2020
 

Özgür Sinema Penceresinden Pandemi Yılı 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

2020’de diğer her şey gibi sinema dünyası da pandemi gündeminin hükmü altında bir yıl geçirdi. Türkiye’de ilk resmî Covid-19 vakasının açıklandığı Mart ayından bu yana sinema sektörünün neredeyse her parçası salgından doğrudan etkilendi. Festivaller yapılamadı, setler durmak zorunda kaldı, sinema salonları kapandı, pek çok filmin vizyon tarihi ertelendi. Sektörün hâlihazırdaki sorunları derinleştiği gibi muhtemelen önümüzdeki süreçte de etkilerini görmeye devam edeceğimiz bir pandemi yılı geçirdik. 

Fasikül’ün 12. bölümünde yer verdiğimiz yıl sonu değerlendirmemiz büyük ölçüde pandemi gündeminin yarattığı krizi hatırlama özelliği taşırken diğer yandan yıl boyunca takip ettiğimiz pek çok konuya da değinmeye çalıştık. #SusmaBitsin dayanışmasından yaşanan taciz ifşalarına, yargılanması süren sinemacıların davalarından 2021’de bizleri nelerin beklediğine pek çok konuya değindiğimiz 2020 değerlendirmesi bölümümüz Açık Radyo’da yayında. 

Herkese daha sağlıklı, daha ferah ve daha mutlu bir yıl dileriz.