Oscar'da Erkek Şiddeti

-
Aa
+
a
a
a

27 Mart gecesi düzenlenen Oscar Ödül Töreni’nde yaşananlar gündemi belirlediği gibi sinema sektörünün erkek şiddetine yaklaşımı konusunda da birçok soru işaretini yeniden hatırlattı. Konuğumuz Gizem Bayıksel’le Will Smith’in sahnede Chris Rock’ı tokatladığı olayı ve ardından yaşananları konuşuyoruz.

Chris Rock'un saldırıdan sonra ilk tepkisi.
Akademi Ödülleri'nde erkek şiddeti
 

Akademi Ödülleri'nde erkek şiddeti

podcast servisi: iTunes / RSS

Oscar Ödül Töreni şüphesiz ki yılın en önemli sinema gündemlerinden birisi. Ancak geçtiğimiz günlerde düzenlenen 94. Akademi Ödülleri alışılandan çok daha farklı bağlamlara açılan ve sinema sektörünü topyekün ilgilendiren bir olaya şahit oldu. En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adayı olan Will Smith, ödül vermek üzere sahneye gelen Chris Rock’ın bir şakası nedeniyle sahneye fırlayıp komedyeni tokatladı. İzleyenlerin önce parodi olduğunu düşündüğü olayın ardından Smith koltuğuna geri döndü ve saldırısına sözlü olarak da devam etti. Olay, Chris Rock’ın Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith’in saçları hakkında bir şaka yapmasının ardından gerçekleşti. Sonrasında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Smith’in aileyi korumanın önemine vurgu yaptığı ödül konuşmasında ayakta alkışlanması ve tören boyunca teselli edilen taraf olması pek çok kişinin tepkisini çekti ve erkek şiddetinin onaylanması olarak yorumlandı. 

Oscar’ın yarattığı gündemi konuğumuz Gizem Bayıksel’le birlikte değerlendirip hem Hollywood’un tepkilerinden hem King Richard filminden hem de olay etrafında yaratılan gündemden konuştuk. 

Senem Aytaç, Ekrem Buğra Büte ve Fırat Yücel tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Açık Dergi bünyesinde Açık Radyo’da yayınlanıyor.