Murat Özer Anısına

-
Aa
+
a
a
a

Aramızdan ayrılan sinema yazarı Murat Özer’i anıyoruz. Fırat Yücel ve Senem Aytaç’a bu bölümde, Arka Pencere dergisinde Özer’le birlikte çalışmış olan sinema yazarı Evrim Kaya eşlik ediyor.

Murat Özer yazı masasında.
Murat Özer anısına
 

Murat Özer anısına

podcast servisi: iTunes / RSS

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema bu bölümünde 9 Mart’ta kaybettiğimiz sinema yazarı Murat Özer’i anıyor. Uzun bir süredir mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düşen Murat Özer, farklı kuşaklardan sinema yazarlarını buluşturan ve özellikle Sinema Yazarları Derneği başkanlığı yaptığı 2007-2010 dönemi esnasında sinema yazarlığı mesleğine çok önemli katkılar sağlamış bir isim.
 
23 Şubat 1966 tarihinde doğan ve 1994'te Sinema Yazarları Derneği’ne (SİYAD) üye olan Murat Özer’in 90’lardan itibaren sinema yayıncılığına yaptığı katkılar saymakla bitmez. Radikal gazetesinden Empire dergisine Digitürk Dergi’den Arka Pencere’ye uzanan yayıncılık macerasının yanı sıra, 90’lardan bugüne adı sayılabilecek tüm sinema mecralarında yazıları yayınlanan üretken bir kalem Murat Özer.
 
Özer’in genel yayın yönetmenliğini yaptığı Arka Pencere dergisinde Hırsız Kız köşesine imza atan Evrim Kaya ile birlikte, Murat Özer’i meslek etiği, özgürlükçü kişiliği, kendisinden sonraki kuşaklara açtığı alan ve SİYAD’a katkılarıyla anıyor, kendisine bir kez de radyodan ‘sesli’ veda ediyoruz.
 
Fasikül’ün bu programı, belgesellerin ardından videoların da suç unsuru sayıldığı, sinemada ifade özgürlüğü adına da önemli bir dava niteliği kazanan Gezi Direnişi davasının 21 Mart’ta yapılacak duruşmasına çağrı ile sona eriyor. Duruşma sabah saat 10:00’da Çağlayan Adliyesi’nde.

Senem Aytaç, Ekrem Buğra Büte ve Fırat Yücel tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Açık Dergi bünyesinde yayınlanıyor.

Burçin S. Yalçın’ın, Murat Özer’le ilgili anma yazısını buradaMurat Erşahin’in ‘Murat Özer Nedir, Ne Değildir?’ başlıklı yazısını ise buradan okuyabilirsiniz.