‘Hayalimdeki Sahneler’ ve Sansürsüz Sinema

-
Aa
+
a
a
a

Her ay özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül’de bu ay yönetmen Metin Akdemir’i konuk ediyoruz. Hayalimdeki Sahneler’in yapım sürecini ve dile getirdiği meseleleri yönetmen Akdemir’le konuştuk. 

Hayalimdeki Sahneler’in yapım sürecini ve dile getirdiği meseleleri yönetmen Akdemir’le konuştuk. 
‘Hayalimdeki Sahneler’ ve Sansürsüz Sinema
 

‘Hayalimdeki Sahneler’ ve Sansürsüz Sinema

podcast servisi: iTunes / RSS

Ben Geldim Gidiyorum (2011) ve Küpeli (2012) filmleriyle tanınan Metin Akdemir’in yönetmenliğini üstlendiği Hayalimdeki Sahneler (2020) filmi, Türkiye sinemasının bir dönemindeki filmlerde bulunan örtük kuir ilişkilerin izini süren bir belgesel. Atıf Yılmaz’ın Dul Bir Kadın (1985) ile Kadının Adı Yok (1987) ve Yavuz Özkan’ın İki Kadın (1992) filmlerindeki kadın karakterlerin arasındaki kuir imalar taşıyan ilişkileri araştıran film önce sinema yazarları ve oyuncularla yapılmış söyleşilerle konuyu tartışıyor ardından yeni çekilmiş sahnelerle filmlere kuir müdahaleler yapıyor. Bir anlamda filmlerin çekilememiş sahnelerini onlara armağan ediyor. 

Hayalimdeki Sahneler hem içeriği hem de yapım süreciyle Türkiye sinemasının sansürle ilişkisine dair önemli bir örnek. Zira film, 2014 Antalya Altın Portakal Film Festivali sırasında yaşanan sansür olayı sonrasında kurulan Sansürsüz Sinema Fonu’nu kazanmış ve ardından galasını Altın Portakal’ın 2020’deki belgesel yarışmasında yapmıştı. Altyazı’nın YouTube kanalında bir gösterimi de düzenlenecek filmi yönetmen Metin Akdemir’le konuştuk. 

Fırat Yücel ve Ekrem Buğra Büte’nin hazırladığı Fasikül, her ayın son çarşambası Açık Dergi’de yayınlanıyor.

29 Nisan Perşembe, saat 21:00’de gerçekleştirilecek Hayalimdeki Sahneler gösterimi için:

Filmin ardından Ayça Çiftçi’nin Metin Akdemir’le gerçekleştireceği sohbet için: