Fasikül: Sinema salonları normalleşiyor mu?

-
Aa
+
a
a
a
Beyoğlu Sineması
Fasikül: Sinema Salonları ve "Yeni Normal"
 

Fasikül: Sinema Salonları ve "Yeni Normal"

podcast servisi: iTunes / RSS

COVID-19 pandemisine bağlı önlemler çerçevesinde İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla 17 Mart tarihinden beri kapalı durumda olan sinema salonlarıyla ilgili kapatma kararı 1 Temmuz’da sona eriyor. Ancak sinema işletmelerinin faaliyete geçme yönündeki kararlarının ne yönde olacağı, sinemaların açılıp açılmayacağı, açılacaksa da ne tür önlemler alınabileceği gibi sorular belirsizliğini koruyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından 23 Haziran’da yayınlanan genelgede yer verilen kültür ve sanat tesislerinin kontrollü normalleşme sürecinde uyması gereken kuralların uygulanabilirliği de ayrı bir merak konusu. Sonuç olarak sinema sektörü dönemsel olarak yeni bir eşiğe daha gelmiş gibi görünüyor. 

Aylık özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül’ün bu ayki bölümünde sinema salonlarının “yeni normal”ine göz atıyoruz. Bağımsız sinema salonlarının pandemi sürecini nasıl geçirdiklerini, bu yeni dönemde nasıl önlemler alacaklarını ve biz sinemaseverlere düşen sorumlulukları Beyoğlu Sineması’ndan Utku Ögetürk, Kadıköy Sineması’ndan Funda Kocadağ, İzmir Karaca Sineması’ndan Serdar Arslan ve Kars Şehir Sineması’ndan Doğan Alibeyoğlu’na sorduk. 


Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından 23 Haziran tarihinde yayınlanan kültür ve sanat tesislerinde kontrollü normalleşme genelgesi için Altyazı'daki şu makaleye bakabilirsiniz.
Genelgenin tamamı ise bu linkte.