Beyoğlu’nun Geleceği: Atlas Sineması ve ‘Kültür Savaşı Yolu’

-
Aa
+
a
a
a

Aylık özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül’de bu ay Atlas Sineması’nın geçirdiği dönüşümü ve Beyoğlu’nun güncel kültür-sanat atmosferini konuşuyoruz. Altyazı Sinema Derneği’nden Enis Köstepen’le birlikte Atlas Sineması’nı, yeni açılan İstanbul Sinema Müzesi’ni ve Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’ni değerlendiriyoruz. 
 

Galataport'tan Taksim Meydanına uzanan 'Beyoğlu Kültür Yolu'
Beyoğlu’nun Geleceği: Atlas Sineması ve ‘Kültür Savaşı Yolu’
 

Beyoğlu’nun Geleceği: Atlas Sineması ve ‘Kültür Savaşı Yolu’

podcast servisi: iTunes / RSS

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul Sinema Müzesi projesi kapsamında restore edilen Atlas Sineması, 1 Mart’ta gerçekleştirilen törenle kamuoyuna tanıtıldı. Sinemanın ve müzenin nasıl işletileceğine dair süreç şeffaflıktan uzak biçimde yürütülürken bakanlık Atlas’ın da içinde yer aldığı Beyoğlu Kültür Yolu adı verilen projeyi de duyurdu. İçinde Narmanlı Han, Galataport, Taksim Camisi ve yeni AKM gibi tartışma yaratan mekânların yer aldığı bu proje gelecekteki kültür politikaları ve Beyoğlu’nu bekleyen toplumsal atmosfere dair pek çok soru işareti doğuruyor.

Fasikül’ün yeni bölümünde Atlas Sineması’nın restorasyonu, İstanbul Sinema Müzesi ve Beyoğlu Kültür Yolu Projesi üzerinden Beyoğlu’nu konuşuyoruz. Altyazı Sinema Derneği’nden Enis Köstepen’le birlikte Beyoğlu’nun yakın geçmişini hatırlıyor ve yeni projelerin neler gösterdiği sorusuna cevap arıyoruz. ‘Kültür Yolu’ olarak sunulan projenin neden ‘Kültür Savaşı Yolu’ olarak da anılabileceğini tartışıyoruz.

Fırat Yücel ve Ekrem Buğra Büte’nin hazırlayıp sunduğu, özgür sinema gündemini takip eden Fasikül, her ayın son çarşambasında Açık Dergi’de yayınlanıyor. 

Atlas Sineması’nın restorasyon süreciyle ilgili detaylar için Fasikül'ün haberi burada.