Bakur ve Sanatta İfade Özgürlüğü

-
Aa
+
a
a
a

Özgür sinema gündemine baktığımız Fasikül'de Çayan Demirel'in avukatı Meral Hanbayat Yeşil’e bağlanıyoruz.

Barış sürecinin ürünü Bakur belgeseli
"Bakur ve Sanatta İfade Özgürlüğü"
 

"Bakur ve Sanatta İfade Özgürlüğü"

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçtiğimiz hafta istinaf mahkemesi, Bakur belgeselinin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu hakkında verilen hapis cezası hükmünü bozdu. Dava, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülecek. Demirel'in avukatı Meral Hanbayat Yeşil’e bağlanıyor, bu kararın detaylarını ve önemini konuşuyoruz.

Hatırlanacağı üzere, barış sürecinin devam ettiği 2013 yılında çekilen ve Türkiye sınırları içindeki PKK kamplarını görüntüleyen Bakur'un yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na 2017'de terör örgütü propagandası yapma suçundan dava açılmıştı. 2019'da karara bağlanan davada yönetmenler 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmışlardı. İstinaf Mahkemesi'nin bu hükmü bozduğu kararı geçtiğimiz günlerde medyaya yansıdı. 
 

Meral Hanbayat Yeşil’le hem Bakur davasıyla ilgili alınan bu son kararı hem de 2015’ten bu yana Veysi Altay, Kazım Öz ve Kutbettin Cebe gibi yönetmenlere açılan diğer davaları konuştuk. Sanatsal ifade özgürlüğünün 2015 sonrasının Türkiye'sindeki hâline ve filmlerin suç nesnesi sayıldığı adalet sistemine genel bir bakış atmış olduk.

Senem Aytaç, Ekrem Buğra Büte ve Fırat Yücel tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Açık Dergi bünyesinde Açık Radyo’da yayınlanıyor.

Programın konuğu Meral Hanbayat Yeşil ile İstinaf Mahkemesi'nin kararının hukuki boyutuyla ilgili yaptığımız söyleşiyi okumak için: İstinaf Mahkemesi 'Bakur' Davasında Hükmü Bozdu - Altyazı Fasikül (altyazi.net)

Bakur davası ile beraber sinemacılara açılan tüm davaları takip edebileceğiniz Sinemacılar Yargılanıyor sayfası için buraya bakabilirsiniz: Sinemacılar Yargılanıyor - Altyazı Fasikül (altyazi.net)