Altyazı Fasikül’den Yeni Video Serisi: ‘Aşağıdan Yukarıya’

-
Aa
+
a
a
a

Fasikül’ün bu bölümünde yeni video serisi ‘Aşağıdan Yukarıya’nın proje koordinatörü Yetkin Nural’la birlikte seriyi ortaya çıkartan bağlamı ve günümüzde kayıt almanın farklı anlamlarını tartışıyoruz. 
 

Aylin Kuryel yakın zamanda kazanım elde eden Migros depo işçileriyle 2021’de buluşmuştu; birlikte bugünkü kararlı direnişin ayak seslerinin de işitildiği fotoğraflara baktılar.
Fasikül
Fasikül’den yeni video serisi: ‘Aşağıdan Yukarıya’
 

Fasikül’den yeni video serisi: ‘Aşağıdan Yukarıya’

podcast servisi: iTunes / RSS

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema olarak Mayıs 2020’de, pandeminin henüz başlarında içinden geçtiğimiz döneme tanıklık eden ‘İçeriden Dışarıya’ adlı bir video serisi yayınlamıştık. Bundan yaklaşık iki yıl sonra, önümüzdeki günlerde ise yeni bir video serisiyle o dönem evlerden dışarıya yönelen bakışı aşağıdan yukarıya çeviriyoruz. ‘Aşağıdan Yukarıya’, kayıt altına almanın, görüntü ve ses ile tanıklık etmenin, müdahale etmenin, hatırlamanın, kolektif bir hafıza oluşturmanın önemi üzerine bizzat bu görüntü-ses araçlarının kendilerini kullanarak düşünen 10 adet videodan oluşuyor. Serinin fikri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2021’in 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde yayımladığı eylemlerde ‘görüntü ve ses’ kaydı alınmasını engellemeyi amaçlayan genelgeye karşı yükselen seslerden ilham alarak filizlendi. Proje European Endowment for Democracy (EED) ve bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse ediliyor.

Fasikül’ün yeni bölümünde projenin koordinatörü Yetkin Nural’la birlikte ‘Aşağıdan Yukarıya’ serisini ve projenin oluşturulmasına imkân tanıyan ortamı, tartışma kanallarını konuşuyoruz. Aylin Kuryel, Alper Şen, Oktay İnce, Halil Yetiş, Fatma Çelik ve Deniz Buga gibi isimlerin videolarıyla yer aldığı seri Altyazı’nın YouTube kanalında yayınlanacak. Serinin ilk videosu, Aylin Kuryel imzalı Yan Yana 10 Mart Perşembe günü saat 19:00’da gösterime girdi. Gelişmeleri Altyazı Fasikül’ün sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Senem Aytaç, Ekrem Buğra Büte ve Fırat Yücel tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Açık Dergi'de.

‘Aşağıdan Yukarıya’ filmleriyle ilgili detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.