Üzümler ve İnsanlar

-
Aa
+
a
a
a
Evrenin Suyuna Giden Tasarım: 25 Şubat 2016
 

Evrenin Suyuna Giden Tasarım: 25 Şubat 2016

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu hafta konuğumuz Elvan Uysal Bottoni. Kendisiyle, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Üzümler ve İnsanlar kitabından yola çıkarak evrenin suyuna giden çiftçileri, üzüm ve toprakla uğraşan insanları konuşuyoruz.

Elvan Uysal Bottoni 2000 yılından beri İtalya’da yaşıyor. Orayı da toprağı gibi hissediyor. Toprakla ve köklerle arasının güçlendiği ve ilham verici bir yer.

Üzüm, toprağı ve medeniyeti anlatmak için bahane. Üzüm, zeytin ve limona da benziyor. Üçü, birlikte olan ve birbirini seven ağaçlar. Akdeniz insanını ayakta tutuyorlar. Medeniyeti temsil ediyorlar. 

Üzüm, kökleri derine inen, hayata bağlı bir bitki. Üzümün toprağa olan aşkı ve direnci ilham verici. Üzüm yaşamın metaforu. İnsana çok benziyor. Ekmek elden su gölden olduğunda, karşımıza ciddi bir sorun çıkmadığında nasıl en yüksek potansiyeli gösteremiyorsak üzüm de öyle. Üzüm de suyu bulamadığında derine iniyor. Karşısına taş çıktığında onu yarıp geçiyor. Daha iyisini arıyor. Farklı katmanlara indikçe daha derin zengin ve kompleks hale geliyor. Zorluklar bizi daha derinleştirip zenginleştiriyor. 

Üzümle uğraşan insanların ne mücadeleler verdiğini, toprağa verilen emeği görünce insanın kadehte şarap bırakası gelmiyor.

 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
​Fabrizio De Andrè Bocca di rosa