Cerattepe'de Son Durum Nedir?

Ekonomi - Ekoloji
-
Aa
+
a
a
a

Bugün Ekonomi & Ekoloji'de Cerattepe'de bulunan Serkan Ocak programa telefonla bağlandı. Cerattepe'deki son durum hakkında bilgi verdi. 

Ekonomi Ekoloji: 25 Şubat 2016
 

Ekonomi Ekoloji: 25 Şubat 2016

podcast servisi: iTunes / RSS

Bugün Ekonomi & Ekoloji'de Cerattepe'de bulunan Serkan Ocak programa telefonla bağlandı. Cerattepe'deki son durum hakkında ve dün Ankara'da yapılan görüşme hakkında bilgi verdi.

Dün Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Avukat Bedrettin Kalın, Karadeniz Tekniz Üniversitesi'nden Orman Mühendisi Oğuz Kurdoğlu ve sivil toplum örgütlerinden diğer temsilcilerden oluşan ve Artvin halkını temsil eden 14 kişilik bir heyet Ankara'da Başbakan, Orman ve Suişleri Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Enerji Bakanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı'nından oluşan resmi heyetle görüştüler.

Bu görüşmede Başbakan hukuki süreç tamamlanana kadar maden şirketinin faaliyetlerinin durdurulacağının sözünü verdi.

Serkan Ocak, İlk bakışta olumlu görünen ve şimdilik yüreklere su serpen bu kararı bütün mücadelenin tarihçesi ışığı altında değerlendirirken, "Gerçekten iyimser olmalı mıyız acaba?" diye sormadan edemedik.

Programın ikinci bölümünde de bir başka mücadeleye kulak verdik. Foça Aliağa'da kömür kaynaklı çok ciddi bir kirlilik sözkonusu. FOÇEP'ten Bahadır Doğutürk bölgedeki durumu anlattı.