Tatavla’dan Kurtuluş’a

Dünyayı Okumak
-
Aa
+
a
a
a

Dünyayı okumak: yazarlar ve ilhamları programının konuğu Hüseyin Irmak'tı. Hüseyin Irmak’la “Tatavla’dan Kurtuluş’a” isimli kitabı üzerine ve Tatavla'nın sosyo kültürel dönüşümü üzerine konuştuk.  

Dünyayı Okumak
 

Dünyayı Okumak

podcast servisi: iTunes / RSS

Hüseyin Irmak kimdir diyenler tıklayınız.

Hüseyin Irmak’ın “Tatavla’dan Kurtuluş’a isimli kitabı iki farklı anlatıyı barındırıyor. Tarihsel olarak Tatavla mirasıyla makro tarihsel anlatıyı aktarırken, bu anlatının üstüne aile tarihiyle ve kendi yaşanmışlıklarıyla mikro anlatısını inşa ediyor. Hüseyin Irmak, 1970’lerin sosyal gerçekliğini inşa ederken Tatavla’nın sosyo- kültürel olarak Kurtuluş’a dönüşünü aktarıyor. Bu dönüşümün tanıklığı dinlemenizi bekliyor.

 

Hüseyin Irmak, kişisel tarihini yazarken, Tatavla’dan Kurtuluş’a ile bir yandan da semtinin ve İstanbul'un asırlık macerasının izlerini sürüyor ve hemşerilerinin hayat hikâyeleriyle anlatısını zenginleştiriyor.

İstanbul’un bugün halen geçmişten gelen ruhunu belli ölçüde koruyan, sürekli değişse de kozmopolit doğasına sahip çıkan bu önemli semtinin tarihini, sakinlerinin yaşantısını, çok sayıda fotoğraf eşliğinde aktaran Tatavla’dan Kurtuluş’a, kent yaşamının devamlılığı açısından elzem olan bilgileri yazılı hale getiren önemli bir çalışma. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kitap dünyanın dört bir tarafına göç etmiş Tatavla'da yaşayanların kolektif hafızasını ortaya koyuyor. Tatavla'dan Kurtuluşa isimli sayfada birbirleriyle haberleşiyorlar.

Öneri, katkı ve yorumlarınızı mail adresimize gönderebilirsiniz: [email protected]