In the Heart of the Moon

-
Aa
+
a
a
a

In the Heart of the Moon, Malili efsanevi gitarcı ve Nehrin Blues Adamı lakaplı Ali Farka Touré ve Mandé sülalesinden gelen kora virtüözü Toumani Diabate’nin birlikte kaydettiği bir düet albümü. Yaptıkları işin, tam anlamıyla, sonuna kadar hakkını veren iki sanatçı, bol üretkenliğin aksine, nadir ama kaliteli üretim felsefesini benimsiyor. Özellikle Ali Farka Touré’nin artık aramızda olmadığını düşünürsek bu albüm daha fazla yüreğe basılacak türden.

World Circuit

Katkıda bulunan diğer sanatçılar arasında müzik seyyahı Ry Cooder da yer almakta. Üç aşamada Mande Oteli'nin konferans salonuna kurulan seyyar stüdyoda kaydedilen albümdeki müzikler ısrarcı, kavrayıcı ancak hiçbir biçimde gürültülü ve rahatsız edici değil. Dünyanın en fakir coğrafyasından gelen nezaket temaları ile bezenmiş ritimlerden oluşan çalışmada sanatçıların yoğunlukları olduğu gibi kaydedilmiş.

Batı Afrika’da yer alan iki ana müzik damarını birleştiren bir köprü In The Heart Of The Moon. Bir yanda Ali Farka Touré’nin enfes vuruşları ile akan çöl blues ritimleri, diğer yanda ise kuzeyde var olan Mandé kültürünü korası ile hayata geçiriyor. Adeta karşımızda yıllardan beri birlikte çalan, her aşamada birlikte ter döken, cennete kadar devam edecek bir müzik birlikteliği var. İşte hünerlilikle yapılandırılmış ortak virtüözlük bu olsa gerek.

World Circuit müzik firmasının beyni Nick Gold tarafından bir araya getirilen bu iki üstadın, arka arkaya 3 gün provasız kaydettikleri parçalardan oluşmakta  In the Heart of the Moon. 50’li ve 60’lı yıllara uzanan ritimlere tekrar can veren ikili sadeliği asla elden bırakmıyor.  Albümde yer alan son üç parça ise Ali Farka Touré'nin eski kataloğunda yer alan parçaların ikili ile tekrar yorumlanışı.

In the Heart of the Moon, dünya müziği severler için bir efsane albüm olarak raflarda yerini alırken, bu tarzı  ilk defa keşfedecekler için ise çok güzel bir başlangıç olabilir.

Parça Listesi

 1. Debe - 4:55
 2. Kala - 5:06
 3. Mamadou Boutiquier - 5:04
 4. Monsieur le Maire de Niafunké - 3:58
 5. Kaira - 6:24
 6. Simbo - 4:00
 7. Ai Ga Bani - 4:34
 8. Soumbou Ya Ya - 3:30
 9. Naweye Toro - 4:23
 10. Kadi Kadi - 3:21
 11. Gomni - 4:17
 12. Hawa Dolo - 5:00