Zeynep Erkut

-
Aa
+
a
a
a

Sayın Ömer Madra, 

Sizinle yıllar önce Elmadağ’daki adresinize geldiğimde tanışmıştık. Ben Ayvalık’lı akrabalarınızın çoğunun dostuyum. Size de “Kurşun Asker” programı için Sayın Cem Kum’u öneren bendim, hatta programın isim annesiydim. Hâlâ Açık Radyo’dan vazgeçemeyen, hatta Açık Gazete'siz güne başlayamayan fanatik bir dinleyiciyim… 

Bugün sizden bir dileğim var… Eğer mümkünse yapabileceğinizden eminim. Belki sizin de Ayvalık’tan Fatoş Keskin’in kuzeni olarak hatırlayabileceğiniz rahmetli Kerim Bekdik’in bu Cuma yani 19 Haziran ölüm yıldönümü. Ben kendisi ile beraber yaşadığımız bir serüveni öykü haline getirmiştim. Öykü’yü sevgili Tilbe Saran’a yolladım ve seslendirdi. Her sabah Açık Gazete öncesi yaptığınız kısa okumalar kapsamı dahilinde acaba 19’unda onu anmak için yayınlayabilir misiniz? 

Eğer olumsuz bir cevap alırsam onu da anlayışla karşılayacağımdan emin olabilirsiniz. 

Başarılarınızın devamını dilerim. 

Saygılarımla
Zeynep Erkut

Sevgili Zeynep,

Mesaj ve Açık Radyo/Açık Gazete hakkındaki güzel sözler için çok teşekkür ederiz. Kerim Bekdik'i de hatırladım. Ne yazık ki bu dileğinizi yerine getirme imkânına sahip değiliz. Şöyle: Her sabah yaptığımız okumalar, B.Ü. Nazım Hikmet Kütltür ve Sanat Merkezi ile ortaklaşa bir projemiz sonucu gerçekleşmiş bir yayındı. ABD'de NPR radyosunda hikâye okuyan romancı Paul Auster'ın bir projesinden esinlenmiş ve biz de 4 sene önce benzeri bir proje gerçekleştirmiştik. Çağrımız üzerine dinleyicilerimizden gelen yüzlerce gerçek hayat hikâyesi arasından  125 hikâyeyi seçkin edebiyat ve sanat insanlarından oluşan bir jüri seçmiş, gene seçkin sanatçı dostlarımız da seslendirmişti. Yayından sonra bunlar "Türkiye Hikâyeleri Anlatıyor" adı altında Can yayınları tarafından kitap olarak da yayınlandı. Şimdilerde, Covid-19 pandemisi dolayısıyla eve kapanmışken, Camus'nün Veba'sının ardından bu dizinin yeniden izinlerini alıp tekrar yayınlanmasına karar verdik. Dolayısıyla, bu programın dışına çıkmamız mümkün olamıyor. Özür dileyerek belirtmek istedim.

İlginizi eksik etmemeniz dileğiyle ve sevgilerle

Ömer Madra