Egemen Özdemir

-
Aa
+
a
a
a

Teşekkürlerin sonuncusu da daha önemsiz olmamak kaydıyla, içinde bulunduğumuz birçok farklı zorluğun üstüne gelen bu salgın sebebiyle daha da kıymetli hale gelen sesinizi bizlere ulaştırmaya devam ettiğiniz için siz tüm Açık Radyo Ailesi’ne…

Sevgili Açık Radyo Ailesi, 

Dinleyici Destek Projenizi tebrik eder yeni yayın döneminizde başarılar dilerim. Sizlerle aşağıdaki mektubumu paylaşmak istedim:

"Sevgili Ömer Madra, Ümit Şahin ve Açık Radyo Ailesi,

Bu mektubu, Açık Yeşil kitabını bizlerle buluşturduğunuz için size nasıl teşekkür edeceğimi düşünürken imdadıma yetişen Dinleyici Destek Projeniz vasıtasıyla yazıyorum.

Çıktığından beri okuma listemde olan kitabı belki de çok uzun yıllardan sonra ilk kez doğanın sesini duyduğumuz bu günlerde okuma fırsatı buldum. Öncelikle kitaptaki program seçkisinin - “iyi” bir Açık Radyo dinleyicisi olduğum halde- Açık Yeşil’in dinleyemediğim programlarını benim gibi her programa yetişemeyen takipçileriniz için bir kitapta toplamasıyla çok değerli bir kaynak niteliğinde olduğunu belirtmek isterim.

Tam anlamıyla teoriyi ve pratiği bir çalışmada bir araya getiren kitabın, hareketin tarihsel arka planına, yıllar içindeki evrimine ve arkasındaki sıra dışı kahramanlarına yönelik verdiği bilgilerle benim gibi yeşil hareketin tarihsel gelişiminden bihaberler için adeta yeşil düşünce tarihine giriş dersleri görevi gördüğünü söylemek isterim. Ama pratiğin heyecanı teoriyi bir şekilde hep geride bıraktığından olsa gerek kitabın doğa yıkımına karşı yürütülen mücadeleleri derlediğiniz ikinci kısmı beni çok daha derinden etkiledi.

Her birinin ülkemiz ve aslında tüm insanlık için birer gurur vesikası olduğuna inandığım, HES’lere maden ocaklarına, nükleer enerjiye karşı doğayı ve kamusal alanları savunmak için verilen tüm mücadeleler ve mücadelecilerin fedakarlığı, hukukun içinde kalmak için sarf ettikleri çaba ve bilimsel verilerden başka hiçbir şeye inanmama konusunda gösterdikleri cesaret beni derinden sarstı ve doğrusu bir nebze olsun umutlandırdı. Bu doğa savunucularının insanlığa katkılarının süper kahramanlardan bile daha yüksek olduğunu düşünmeden edemedim zira filmlerde gördüğümüz, kitaplarda okuduğumuz hiçbir süper kahraman kamuya, doğaya ve insanlığa bu derecede hizmet etmiyor. Bunun daha geniş kitlelerce anlaşılabilmesi umuduyla başta hikayesinden çok etkilendiğim Tansu Gürpınar olmak üzere tüm doğa koruyucularına sizin aracılığınızla teşekkür ederim.

Teşekkürlerin sonuncusu da daha önemsiz olmamak kaydıyla, içinde bulunduğumuz birçok farklı zorluğun üstüne gelen bu salgın sebebiyle daha da kıymetli hale gelen sesinizi bizlere ulaştırmaya devam ettiğiniz için siz tüm Açık Radyo Ailesi’ne…

Sağlıcakla kalın.”