Ayşegül Okan Sağlam

-
Aa
+
a
a
a

Merhaba Sevgili Açık Radyo, 

Kızım Nisan 9 yaşında, birkaç yıldır bağışçılarınız arasında. Sizin de yayınlarınız sayesinde kendisi dünyada olan bitene duyarlı. Çevre Günü ile ilgili bir şiir yazmış arkadaşlarına. Sizinle de paylaşmak istedi. Ben de aracısıyım, gönderiyorum :) 

Hepinize sağlık dolu günler dilerim. 
Ayşegül Okan Sağlam


DÜNYA KURTULSA Bir gün uzaya, Öyle bir roket gitsin ki, Tüm insanlar sığsın içine. Gitsin uzaya, Evrenin derinliklerinde, Kaybolsun. Dünya bize yetmedi, Ama biz ona yettik. Dünyada yaşam var, Biz yaşamı tüketeceğiz. Canlılar cansızsa, Nasıl yaşam olacak Dünya'da? İnsan denen Cansız canlıdan, Dünyada bir tane kalmasın. Güzelin kıymetini bilmeyen, Ancak buna layıktır. Dünya bize daha ne kadar dayanır? KALMADI ki dayansın. İçinde yaşayan canlılar, KALMADI ki dayansın. Biz gidelim Dünya'dan, Bahsettiğim roketle. Toparlanır belki, Kim bilebilir? Dünya'yı yok ettik; Hayvanları ve bitkileri, Toprağı, havayı, suyu. Yaşayan ve yaşam için gerekli, HERŞEYİ. "En akıllı canlıyız" Sanki çok akıllıyız. Dünya'daki yerimiz bu olmasa Belki, belki hayat yeni baştan, ÇOK DAHA İYİ ve GÜZEL olurdu. Ne kadar da benciliz. Kabul etmiyoruz ama Fark etmeden Dünya'yı tüketiyoruz. Bir roket gitse uzaya, Dünya şu insan denen Cansız canlıdan kurtulsa... NİSAN SAĞLAM

Sevgili Ayşegül ve sevgili Nisan,

Şiir için çok teşekkürler. Hayranlık --ve itiraf etmeliyim ki, biraz da şaşkınlıkla-- okudum. İnsanı hem mutlu eden, hem de hayli kederlendiren bir durum. Ama genç iklim aktivisti "grevci" Greta'nın sık sık dile getirdiği gibi: Bu daha başlangıç. Mücadeleye devam. Bence de öyle --yani yeni şiirimiz de şöyle:
 

Rokete biz hiç binmeyelim,

fosilci şirketlerin önünü keselim,

bu "cansız canlılar" akıllanmıyorsa

onları kendi roketlerine bindirelim

ve topluca uzaya gönderelim.

 

Açık Radyo adına ikinize de sevgiler, selamlar ve sağlıklı günler dilerim.

Ömer Madra