"... asıl sizsiz, Açık Radyo'suz olmaz!"

-
Aa
+
a
a
a

Sevgili Ömer Madra, Eraslan Sağlam ve Tüm Açık Radyo insanlarına, radyo dostlarına merhaba,

Açık Radyo'nun 21. Dinleyici Destek Günleri'nde Açık Radyo'ya duyduğum şükran duygularımı iletmek için yazıyorum.

Sevgili Ömer Madra’nın Eduardo Galeano’dan okuduğu parçalar, hala onun sesiyle hafızamda - yine dinlemek isterim açıkçası, Ve Günler Yürümeye Başladı'dan radyo üzerine alıntı yapmak isterim.

‘’Temmuz 11

Gözyaşı imalatı

1941'de, bütün Brezilya ilk radyo tiyatrosuna ağlıyordu:

Fanfinfon diş macunu sunar ...

"Mutluluğun Peşinde!"

Tiyatro eseri Küba'dan ithal edilmiş ve ulusal gerçekliğe uyarlanmıştı. Karakterlerin çok fazla paraları vardı ama mutsuzdular.

Ne zaman mutluluğa ulaşacak gibi olsalar, acımasız kader buna müsaade etmiyordu. Bu şekilde, bölüm bölüm, neredeyse üç yıl geçti ve tiyatro saati geldiğinde havada bir sinek bile uçmaz oldu.

Brezilya'nın iç kesimlerinde kaybolmuş kimi küçük köylerde radyo yoktu, ama atına atlayıp birkaç kilometre gidecek, bölümü dinleyecek, iyice ezberleyecek ve dörtnala geri dönecek biri her zaman bulunuyordu. Geri dönen atlı, radyodan dinlediğini köylülere anlatıyordu. Orijinalinden çok daha uzun olan anlatısı, en son bahtsızhklan -yoksulların zenginler için acıma hissedebildiklerinde ortaya çıkan o paha biçilmez zevkle- dinlemeye istekli büyük bir kalabalığı etrafına topluyordu.’’

Ben Açık Radyo'yu Ankara’dan ya da nerede olursam paha biçilmez zevkle acikradyo.com.tr'den dinliyorum, karasal yayın için İstanbul’a atlı göndermeye de gerek kalmıyor …  Diğer kaçırdığımız programları ise arşivden dinleyebiliyoruz.

Bir alıntı daha yapmak isterim, Nazım Hikmet'ten, Piraye’ye Mektuplar'dan:

Nazım Hikmet; Piraye’ye:

‘Sana bir de kısa ve orta dalgalı bir radyo yavrusu hediye etmek istiyorum. Bugünlerde ve bundan sonra öyle umuyorum ki radyoları gururla, sevinçle, emniyetle ve ümitle dinleyebilirsin’ diye yazar.

Bugünlerde, dokuz gün 99 saat boyunca ve bundan sonra da sizinleyiz, Açık Radyo'dayız, gururla, sevinçle, emniyetle ve ümitle dinleyebiliyoruz …

Işığımız ve dünyaya çıkış kapımız olduğunuz için çok teşekkürler. 

Per Aspera ad Astra: 'Zorlukların içinden yıldızlara doğru ...'

Sevgi ve içtenlikle, iyi ki varsınız.

Meliha Korkmaz

Duyuruda 'sizsiz olmaz' diye seslenmişsiniz.
.. asıl sizsiz, Açık Radyo'suz olmaz!
Tam da bu nedenle birlikteyiz, en derin dayanışma duygularımızla.

yazmayı unutmuşum, yeniden sevgiyle, içtenlikle.

Meliha Korkmaz