Açık Gazete hakkında bir şikâyet

-
Aa
+
a
a
a

İyi günler,

İyi bir Açık Radyo dinleyicisi değilim. Ama sabahları açık radyoyu dinlemek bana keyif verirdi. Artık vermiyor. Bu kuşakta iklimle ilgili gelişmelerin orantısız bir şekilde vurgulandığını düşünüyorum bir süredir 15 dakika dinledikten sonra kapatıyorum. Bu kadar zor bir şeyi başaran bir radyoya eleştiri getirmek hoşuma gitmiyor doğrusu.

Üzgünüm,

Alp Eden

Merhabalar sayın Alp Eden,

"Orantısız vurgulama" diyorsunuz. Çok doğru. Ne var ki bu orantısızlık küçücük radyomuzdan değil, koskoca doğa'nın fosil yakıt devlerine, onların hizmetindeki politikacılara ve susan medyaya "tepki"sinden geliyor. Şöyle:

Sadece son 1 hafta içinde dünyanın iki kıtasında (Kuzey Amerika'da Kanada'nın batısı ve ABD'nin ortabatı eyaletleri, Kuzey Avrupa) tarihlerindeki en büyük sıcaklık rekorları uzak ara kırıldı, aynı yerlerde sayısız orman yangını çıktı, bine yakın yakın insan hayatını kaybetti, Kanada'nın BC sahillerindeki kayalıklarda yaşayan 1 milyardan fazla deniz canlısı resmen "pişerek" öldü, dünyanın en büyük deniz körfezi olan Meksika Körfezi petrol akması yüzünden yandı tutuştu ve 5 saatte ancak söndürülebildi (bu deniz yangınının görüntüsünü milyonlarca insan seyretti), dünyanın en büyük iç denizlerinden Hazar, Azerbaycan'ın Socar gaz tesislerine pek yakın bir noktasında yandı tutuştu, Kıbrıs adası tarihinin en büyük orman yangınlarından birini, belki birincisini yaşadı, Amazon yağmur ormanlarında son 14 yılın en büyük orman yangınları kayda geçti, Küba'da Elsa kasırgası yüzünden 800 binden fazla insan tahliye edildi, Japonya'da tarihin en büyük anî sellerinden biri oldu, evler selde kayıp gitti ve onlarca insan halen kayıp, Türkiye'de sadece bu hafta içinde birçok il için ciddi kuraklık uyarları birbirini kovaladı, Van gölünde sayısız martı açlıktan öldü, Kanal İstanbul için 200 bin ağacın söküleceği/kesileceği, 1 milyar 155 milyon metreküp hafriyat olacağı bildirildi, dünyanın en büyük petrol devlerinden Exxon'un dünyayı yakmaya devam etmeye kararlı olduğu bizzat yöneticilerinin ağzından açıklandı ve bu ifşaat Greenpeace tarafından çaktırmadan kayda alındı...

Bunlar karşısında dünyanın tüm kıtalarında iklim aktivistlerinin mücadeleleri, grevleri, hukuk mücadeleleri kesintisiz devam etti. Bütün bunların hepsi sadece son 1 haftada oldu. Biz de bir şekilde bunların bir bölümünü yansıtmaya gayret ettik. Bunu içselleştirmenin ne kadar zor olduğunu iyi bilenler arasında sayıyoruz kendimizi. Ama mücadeleden başka yol olmadığını da gayet iyi biliyoruz.

Sayın Alp Eden, size haddimiz olmayarak 2 makale tavsiye edebilir miyiz? Birincisi, Elizabeth Kolbert'in 4,5 yıl kadar önce New Yorker dergisi için kaleme aldığı "Why Facts Don’t Change Our Minds: New discoveries about the human mind show the limitations of reason" yazısı. (https://www.newyorker.com/magazine/2017/02/27/why-facts-dont-change-our-minds)

İkincisi de Eric Holthaus'un Phoenix/Substack sitesinde yeni yayınlanan "It's time to say it: We are in a climate emergency: This heat wave was a perfect storm long in the making. The injustice of this moment demands a revolutionary response." yazısı. (https://thephoenix.substack.com/p/its-time-to-say-it-we-are-in-a-climate)

Sayın Eden,

Biz radyo yayınlarımızı esas olarak dinleyicilerimize -sizin deyiminizle- "keyif vermesi" için yapmıyoruz. Tüm canlılarıyla birlikte yeryüzünün yokolmasını önlemeye ve onun daha iyi bir yer olmasını sağlamaya yönelik minicik de olsa bir katkımız olsun diye yapıyoruz. Yayınlarımızı elimizden geldiğince böyle "krize kriz diyerek" sürdürmeyi canlılar âlemine karşı sorumluluklarımızın temel gereği sayıyoruz.

Size keyifli günler dileriz.

Saygılar,

Ömer Madra