Açık Gazete

-
Aa
+
a
a
a

Sevgili Açık Radyo ve Açık Gazete
Sayın Ömer Madra,

Canlıların bedenleri içinde mikro plastiklerden bahis ettiniz. Bununla beni son derece rahatsız eden bir konuya parmak bastınız. Bundan 25~30 yıl öncesine kadar, evlerde, kasap dükkânlarında, lokantaların mutfaklarında “Kesme Tahtası” diye adlandırdığımız ahşap plâkalar bulunurdu. Bütün doğrama ve yiyeceklerin küçük parçalara bölünme işleri bu ahşap plâkalar üzerinde yapılırdı. Bu gün ise bütün büyük-küçük restoranlar, lokantalar, hazır gıda üreticileri, fast food dükkânlarında ahşap kesme tahtaları yerine Polietilenden üretilmiş plâkalar kullanılıyor. 

Düşünün, ortalama müşteri yoğunluğu olana bir kasap dükkânında, kasabın keskin bıçağı, gün içerisinde, kesme tahtası üzerine birkaç milyon kez sürülür. O keskin bıçak, her sürülüşte plâkanın yüzünden onlarca kıymık koparır. Tabiidir ki kopan bütün bu kıymıklar, doğranılan yiyecek maddesi üzerine yapışır. Ahşap Kesme tahtalarının kullanıldığı zamanlarda da bu kıymıkların oluşması ve yiyecek maddesi üzerine yapışması durumu vardı. Lâkin ahşap parçacıkları midemizde ve sindirim sistemimiz içerisinde eriyip yok olur. Polietilen denilen plastikler ise hiçbir asit içinde erimesi mümkün olmayan, hatta asitlerin saklanmasında kullanılan asit şişelerinin imalatında kullanılabilen bir maddedir. 150°C sıcaklıklara mukavemet edebildiği için, vücut sıcaklığında da erimesi yok olması imkânı yoktur. Mikro boyutlu olanları ise kan dolaşım sistemimize girerek iç organlarımızda hasarlara neden olabilmektedir. 

Şimdi sizden istirhamım. Bu plastik kesim plâkalarının yasaklanması ve yerine ahşap kesme tahtalarının kullanılması hakkında, ilgili mercilerin harekete geçmesini sağlayabilecek bir fikri takip yapmanızdır. Çünkü (Son yıllarda gelişen) bu hatalı kullanım âdetinin, insan bedeninde plastikler tarafından yaratılan hasarın büyük bir kısmını oluşturduğuna inanıyorum. Ne var ki benim oturduğum yerden haykırmam ile birilerinin sesimi duyması mümkün değil. 

En derin saygılarımla.
Muzaffer Nezih Özikiz

Merhabalar sevgili Muzaffer Nezih Özikiz,

Mesajınız için çok teşekkür ederiz. Genelde kamuoyunca pek bilinmeyen çok ilginç ve aslında hayati önemde bir noktaya işaret ediyorsunuz. Önümüzdeki günlerde Açık Gazete içinde bu mektubunuza ve bizimle paylaştığınız bilgilere yer vermeye çalışacağız. Bu konuyla ilgilenebilecek başka programcı arkadaşlara da iletmeye çalışacağız mesajınızı. Bizim programda ya da bir başkasında yakın gelecekte belki küçük bir sohbet gerçekleştirmemiz de mümkün olur. Ayrıca mesajınıza web sitemizin "dinleyicilerimizden" bölümünde de yer vereceğiz.

Bilgi paylaşımınız için tekrar teşekkürler,

Sevgiler, saygılar, selamlar

Ömer Madra

 

Sevgili Açık Radyo,
Sayın Ömer Madra,

Mektubuma değer verip, Açık Gazete programında okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Ayrıca, bu vesile ile 25 senedir bütün programcılarınız ve programlarınızdan öğrendiklerim, bana keyifli zamanlar yaşamayı öğreten müzik kültürümü arttıran saatler için de en içten teşekkürlerimi sunarım.

En derin saygılarımla.

Muzaffer Nezih Özikiz