Dansçılar Karantinayı Anlatıyor

-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi'de 2 haftada 1 yayınlanan Çıplak Ayaklarla Dans bölümünde Mihran Tomasyan ve Duygu Güngör Avrupa'da yaşayan dansçılara bağlanıp COVID-19 salgınında değişen günlük yaşam ve pratikleri konuşuyor.

Aslı Öztürk Atölyesinden
Çıplak Ayaklar Kumpanyası
Avrupa'da Dansçılar Karantinada Ne Yapıyor?
 

Avrupa'da Dansçılar Karantinada Ne Yapıyor?

podcast servisi: iTunes / RSS

Çağdaş dans alanında pek çok isim çalışmalarını ve eğitimlerini Avrupa'da sürdürüyor. Kimi geçici olarak, kimi ise uzunca bir süredir Avrupa'da profesyonel hayatlarını sürdürüyor.

Çağdaş dans alanının ülkemizdeki kısıtlarından kaynaklı bu hareketlilik ve dağınıklık, geçtiğimiz günlerde bir "ortak deneyimin" şemsiye altında yeni bir biçime büründü: karantina. 

Hareketin yaşamsal ve profesyonel pratiklerinde belirleyici olduğu bu alanda sanatçılar ayrı ayrı yerlerde tek ve özgün bir deneyimi yaşıyor; hareketin ve hareketsizliğin, yerin ve yersizliğin deneyimini. Mihran Tomasyan'a kulak veriyoruz.

Çıplak Ayaklar’la dans programımızda bu haftadan itibaren korona salgını süresi boyunca, dansçıların karantina süreçlerine odaklanmaya karar verdik.  Öncelikle biraz hasret biraz gurbet deyip yurt dışındaki dansçı dostlarımızdan haber almaya karar verdik. Başka şehirlerin mahallelerinde neler oluyor, farklı ülke devletleri nasıl önlemler alıyor, sanatçıları nasıl günler bekliyor, geleceğe yönelik öngörüler, umutlar, evlerimizin salonlarında neler düşleniyor? Bu ilk bölümde 3 dansçı arkadaşımızın ses kayıtları var: Kanada’dan Ömer Ongun, Almanya’dan Gökçe Oğultekin ve Candaş Baş deneyimlerini ve süreçlerini aktarıyor. 

Evinizde hareketle kalın!

Keyifli dinlemeler.

Kayıt-montaj için Ahmet Kenan Bilgiç'e teşekkür ederiz. 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre