Işık Güner ile Yeni Kitabı Botanical Illustration from Life Üzerine...

Botanitopya
-
Aa
+
a
a
a

Bitki Ressamı Işık Güner, bitki ressamlığını öğrenmek isteyenlere yönelik eğitim kitabı olarak yazdığı, yurt dışında İngilizce, İspanyolca ve Fransızca yayımlanan Botanical Illustration from Life / A Visual Guide to Observing, Drawing and Painting Plants kitabını anlatıyor.

Botanitopya
 

Botanitopya

podcast servisi: iTunes / RSS

Bitki ressamlığının doğayı, bitkileri insanlara anlatan bir iletişim yolu olarak gördüğünü söyleyen Işık Güner, bitkinin resimden daha önemli olduğu düşüncesini kitabında da vurguluyor: “Bitki resimlerinin amacı, doğanın o karmaşık dünyasını anlayabilmek, onu anlamanın ve aktarmanın en iyi yolu da çizmek. O bitkiyle ilgili bilgiyi, tüm karmaşasından arındırarak, belli başlı özelliklerine vurgu yaparak yalın haliyle tek bir sayfada anlatmak.”

Çizdiği her bitkide, adım adım izlediği yöntem kitabın kurgusunu da oluşturmuş: “Başından sonuna kadar bitkiyi resmederken, belli bir yol takip ediyorum Bu kendi çalışma yöntemimi, aynı sırayla anlattım” diyor. Doğru örneği seçmekten koruma yöntemleri, malzeme seçiminden perspektife, her aşamada ayrıntılı bilgiler var. 

Habitatlarını görmenin, bitkileri tüm duyularla algılamanın, doğanın içindeki doğal duruşlarını, hayranlık verici detaylarını, zaman içinde tomurcuktan çiçeğe nasıl geçtiklerini görmenin, kısacası gözlem yeteneğini geliştirmenin doğru sonuca ulaştıracağını söylüyor; “Baktığımız şeyi görmeyi öğrenmeliyiz, bütün konu gözlemden geçiyor. Hiçbir tarafı es geçemezseniz. Bitki resmimde yapmaya çalıştığım şey, doğru yapmak.”

“Benim ilgi alanım yabani bitkiler, bitkilerin çiçeklenme dönemine göre şekilleniyor bu bazen bir botanik bahçesinde olabiliyor, bazen de bir dağın tepesinde… " Canlı örnekten çizmeyi, insansız koşullarda yetişen bitkilerin peşine düşmeyi seven Işık Güner, kitabında maceracı yönünü de ortaya koyduğunu anlatıyor. 

Fotoğraf çekimlerinde Esin Özbiçer imzası var. Parramon Paidotribo tarafından yayımlanan kitabın  İngilizce baskısı Search Press'e ait.

Sohbetin tümünü podcast yayınından dinleyebilirsiniz.