#Boğazici1YıldırDireniyor: Pelin Esmer'le söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Kayyum rektöre karşı başlayan ve yankıları tüm ülkeye yayılan Boğaziçi Üniversitesi direnişi bugünlerde birinci yılını tamamlıyor. Geçtiğimiz gün düzenlenen birinci yıl eylemine sinema ve televizyon dünyasından pek çok ismin katılması vesilesiyle yönetmen Pelin Esmer’le Boğaziçi direnişini konuşuyoruz. 
 

Boğaziçi Direnişi'nde 5 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen nöbete sinema/televizyon/müzik/medya sektörlerinde çalışan mezunlar katıldı.
Aslı Kalaycıoğlu
Pelin Esmer ile Boğaziçi direnişi üzerine söyleşi
 

Pelin Esmer ile Boğaziçi direnişi üzerine söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

Bilindiği üzere 4 Ocak 2021 günü Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanmasıyla üniversite bünyesinde protestolar başlamıştı. Ülke çapında ses getiren ve hükümetin politikalarına karşı oluşan sembol direnişlerden biri hâline gelen protestolar üniversite dışındaki eylemlerle de desteklenmişti. 15 Temmuz 2021’de Melih Bulu görevden alınıp yerine Mehmet Naci İnci atandıktan sonra da direniş farklı kollardan ayakta durmaya devam etmişti. O günden bu yana öğrenci ve akademisyenlerin dayanışmasıyla devam eden protestoların önemli bir parçasını da akademisyenlerin devam ettirdiği nöbet oluşturuyor.

Bu nöbetlere her ayın ilk haftası destek veren ve farklı sektörlerden mezunları bu desteğe davet eden Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BUİM) 5 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen nöbete sinema/televizyon/müzik/medya sektörlerinde çalışan mezunları davet etti. Bu aynı zamanda direnişin birinci yılı olma özelliği de taşıyan bir eyleme dönüştü. Özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül’ün yeni bölümünde çağrıya kulak verip direnişe desteğe giden sinemacılardan yönetmen Pelin Esmer’le Boğaziçi direnişini, son bir yılda yaşananları ve geleceği konuştuk. 

Ekrem Buğra Büte, Fırat Yücel ve Senem Aytaç tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Açık Dergi bünyesinde Açık Radyo’da yayınlanıyor.