Yapı Kredi Kâzım Taşkent Galerisi'nde: "İş Ve İstihsal"

-
Aa
+
a
a
a

Haftanın Sergisi - 43

 

Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde “İşaretler Şehrini Okumak, İstanbul Açık? Gizemli?” adlı sergi 11 Aralık’a kadar sürüyor. Serginin muhtevasından ziyade sunuluş ve hazırlanışındaki itina, çok az rastladığımız güzellikte, dolayısıyla sergiyi hazırlayanları bu açıdan kutlamak istiyorum. Bu kadar titizce hazırlanmış bir sergiyi İstanbul’da çok sık görmüyoruz. Bu sergi ise hakikaten iki ayağı da sağlam duran bir sergi.

 

Yapı Kredi Kâzım Taşkent Galerisi’nde ise, Yapı Kredi Bankası’nın bundan 50 yıl önce düzenlediği, “İş ve İstihsal” konulu, “iş ve üretim” konulu yarışmaya teslim edilen eserler sergileniyor. Bu yarışmanın uluslararası bir jürisi vardı ve o yıl Uluslararası Eleştirmenler Birliği’nin kongresi de İstanbul’da yapılmıştı. Bu nedenle İstanbul’a gelen eleştirmenlerden oluşan bir jüri de hiç beklenmedik bir eseri seçmişti. Bu nedenle de sanat dünyasında 50 yıl önce büyük fırtınalar kopmuştu. Bu sergi de önerdiğim sergilerden bir tanesi. Çünkü bir kaç şeyi birlikte görüyoruz; Henüz cumhuriyetin ilk yılları kabul edilebilecek yıllar, daha genç bir cumhuriyet ve genç cumhuriyetin ressamları, “iş ve üretim” konusunda, mutlu köylüler, bağlardan üzümleri topluyor, tarlaları sürüyorlar, bir üretim yapılıyor ama herkes mutlu, biraz Stalin döneminin Rus resimlerini andıran eserler hazırlamışlar. Böyle bir grup sanatçı var, bu sanatçılar da, o günlerde artık modası geçmiş olan, kübist resmin şemasını kullanarak resimler üretiyorlar. Bir kadın sanatçı o günler için hepsinin dışında bir şey yapıyor, aykırı, akademi dışı, kurallar dışı ve jüri de gidiyor onu seçiyor ve tabii büyük fırtına kopuyor. Bu sanatçı Aliye Berger. Sergiyi görürseniz eğer, hak vereceksiniz ki, bütün resimlerin üslubunun dışında bir resimle katılmış. Aslında bu bir cesaret, jürinin ona ödül vermesi de… Bugün verilseydi belki kaçınılmazdı, ama o gün için bir cesaret olarak yorumluyorum.

 

Geçen hafta önerdiğim ve 25 Aralık’a kadar süren Borusan Kültür Sanat Merkezi’ndeki Rebecca Horn sergisi de gerçekten önemli bir sergi. Çağımızın yaşayan en büyük efsanelerinden biri, Alman sanatçı Rebecca Horn’un bu sergisini mutlaka görmek lazım.

 

Galerist’te “Ziyaretçi” adlı sergi 5 Aralık’a kadar sürüyor.

 

Sabancı Üniversitesi’ne ait Karaköy’deki Kasa Galeri’deki sergi de bu hafta sona erdi.

“Geleceğe Esintiler” adlı genç kuşak bir kaç sanatçının sergisi idi. Bir de Beyoğlu’nda Bilsar’da “Başka Birinin Sorunu” başlıklı, Esra Sarıgedik’in küratörlüğünde gerçekleştirilen sergi bu hafta bitti.

 

Bilsar Beyoğlu’na yeni kazanılmış bir mekân, Tepebaşı’nda, asıl işi tekstil olan bir kurumun giriş katını ve asma katını kültüre ayırması ile oluşturulan bir galeri. En azından bu galeri mekânını tanımak için bile gitmeye değer. Teşvikiye’de Milli Reasürans Galerisi’nde Ali Arif Ersen’in “Trez Americas” adlı fotoğraf sergisi, Galeri Nev’de Türk soyut resminin önemli isimlerinden Mübin Orhon’un sergisi sürmekte, İlayda Sanat Galerisi’nde “Resim Bir İtiraftır” adlı sergi 30 Kasım’da sona erecek.

 

PG Art’ta Betül İncedayı, Kuzguncuk Armoni’de “Oyun Oyuncak” adlı sergi sürmekte, İş Bankası Kibele Galerisi’nde Bilge Alkor’un uzun bir çalışmanın sonunda gerçekleştirdiği “Kış Yolculuğu” adlı sergi 11 Aralık’a kadar sürüyor. Terakki Vakfı Sanat Galerisi’nde Ali Atmaca’nın sergisi var.

 

(18 Kasım 2004 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.)