Uluslararası Genç Klasikçiler Festivali Başladı

-
Aa
+
a
a
a

Uluslararası Genç Klasikçiler Festivali'nin üçüncüsü 19-29 Mayıs arasında gerçekleştiriliyor. Festivalin müzik direktörleri Hande Akkan ve Hakan Dedeler Açık Dergi'de konuğumuzdu.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 38 Mb.

19 Mayıs 2011 tarihinde Açık Radyo’da Açık Dergi programında yayınlanmıştır.

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine abone olmak için tıklayın.

 

Festivalin tanıtım metninden:

"Genç Klasikçiler Festivali İstanbul’da yolları çok sık kesişmeyen kişi ve kavramları yan yana getirmek düşüncesi ve hayaliyle oluştu. “Festival ve Seyrantepe”, “Klasik Müzik ve gençler”, “müzik ve gündelik yaşam” birbirine uzak ikililer arasında yer alıyordu.

Çıkış noktamız, müziğin bağlayıcılığına inanmaktı. Sanatçılarla, gençlerle, işçilerle, müzisyenlerle, akademisyenlerle, sokaktaki herkesle aramızdaki bağları hatırlatmak istiyorduk. Birbirimizin üstüne basarak yürüdüğümüz sırada bir anda durmanın, yavaşlamanın, müziğin sesine kulak vermenin hepimize iyi geleceğine emindik.

Seyrantepe’de işinden çıkıp evlerine giden işçilerin bir kültür merkezinde buluşmaları mümkün olabilir mi? Metroda, konser vagonuna binen birinin, müziğin geldiği yönü takip ederek Seyrantepe’ye ulaşması sağlanabilir mi? Klasik Müzik’le dinleyici arasındaki mesafeler kısaltılabilir mi? Uluslararası boyutta bir festivalle bu sorulara “evet” cevabı verilebilir mi?" Devamı...