Şehir Tiyatroları Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik Neye Tekabül Ediyor?

-
Aa
+
a
a
a

Şehir Tiyatroları'nda sanat yönetmenliğini kaldıran ve repertuar yetkisini bürokratlara aktaran yeni yönetmelik İstanbul Büyükşehir Başkan Vekili Ahmet Selamet tarafından imzalanıp yürürlüğe girdi. Tiyatro sanatçıları 13 Nisan'da Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde bir basın açıklaması yaparak durumu protesto ettiler.

 

***

 

Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği'nin basın açıklaması şöyle:

 

Sevgili seyircilerimiz, sevgili İstanbullular, 

 

Bir süredir şehir tiyatrosu bir kısım medyanın iftira içeren haksız saldırılarına maruz kalıyordu. Anlamlandıramadığımız bu saldırıların nedeni artık açıkça anlaşıldı.

 

Amaç 98 yıldır sanatçıları tarafından yönetilen şehir tiyatromuzun, tüm sanatsal işleyişinin, belediye bürokratlarına teslim edilmesiymiş.

 

Bu güne kadar bu sanat kurumu, genel sanat yönetmeninin başkanlık ettiği, bizi temsil eden sanatçıların çoğunlukta olduğu bir yönetim kurulu eliyle yönetilmekteydi. mevcut yönetmelik bile sanat üretimi için gerekli olan özgür düşünce ortamını sağlayamıyorken yine de yıllık repertuarımızı belirlemek, bu repertuar doğrultusunda sahnelenecek oyunları seçmek, bu oyunların hangi yönetmenler ve ekipler tarafından sahneleneceğine karar vermek gibi pek çok sanatsal işleyiş, olması gerektiği gibi sanatçıların iradesiyle belirleniyordu.

 

98 yıllık bir emekle pek çok bedel ödenerek ayakta duran ve daha özerk, özgür bir yapı için bir özel yasayla kültür mirası olarak taçlandırılması beklenen tiyatromuz, tepeden inme bir anlayışla hazırlanmış bir yeni yönetmelikle yok edilmek isteniyor. Bu yönetmelik hazırlığından kurumumuzun, genel sanat yönetmenin, yönetim kurulunun, belediye başkanı sanat danışmanın dahi haberi olmaması manidardır.

 

Bu yeni yönetmeliğe göre artık şehir tiyatrosu bir sanat kurumu olmaktan resmen çıkarılarak, basit bir şube müdürlüğüne dönüştürülecekmiş. yönetim kurulumuza genel sanat yönetmeni yerine, belediye genel sekreter yardımcısı başkanlık edecekmiş. tüm sanatsal kararlar belediye bürokratlarının çoğunlukta olacağı yeni bir yönetim kurulu tarafından verilecekmiş. Tüm bunlar 98 yıllık bir sanat kurumunun, bir büyük mirasın sonu demektir. yalnız onun değil, ülkemizin tüm kültür ve sanat ortamının muhazafakarlaştırılma harekatıdır bu.

 

Bizce muhafaza edilmesi gereken değerlerse açıktır. bu yönetmeliği kabul etmiyoruz. Çünkü bizim asıl sorumluluğumuz seyircimizle birlikte, daha özgür ve umutlu günlere yürümektir. Hiçbir güç, bizi bu yoldan alıkoyamaz.

 

Saygılarımızla… "

 

***

Açık Dergi'de, Şehir Tiyatroları’ndaki bu değişikliğin neye tekabül ettiğini, hangi baskı mekanizmalarının nüveleri olabileceğini, Şehir Tiyartoları'yla dirsek temasında olmakla birlikte bağımsız bir tiyatro ekibinin, Altıdan Sonra Tiyatro’nun kurucularından, oyun yazarı ve oyuncu Yiğit Sertdemir'le konuştuk. 

 

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 26.3 Mb.

17 Nisan 2012 tarihinde Açık Radyo’da Açık Dergi programında yayınlanmıştır.

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine abone olmak için tıklayın.

Ayrıca bu hafta Balık Gözü'nde Sehir Tiyatroları eski genel sanat yonetmeni ve oyuncu Orhan Alkaya ile aynı konuyu konuştuk:

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 24.6 Mb.

17 Nisan 2012 tarihinde Açık Radyo'da Balık Gözü programında yayınlanmıştır.

Balık Gözü'nün podcast servisine abone olmak için tıklayın.