No.412 - Gerçeğe saygı

-
Aa
+
a
a
a

“Sonuçların, CHP’nin oy kaybını gösterdiği iddiasını, gerçeğe saygısı olan kimse söyleyemez.”

 

3 Kasım genel seçimlerinden bu yana, bir buçuk yıl içinde muhalefetteyken 1 milyon oy kaybeden CHP’nin, yani ana muhalefet partisinin genel başkanı Deniz Baykal’ın sözü. (Radikal, 30 Mart 2004)

 

“Merkez sağ çöktü ve dengeler bozuldu.”

 

Muhalefetteyken oy kaybeden CHP’nin, sosyal demokrat oyları gerilettiği gerekçesiyle eleştirilen genel başkanı Deniz Baykal’ın, partisinin son yerel seçimlerde “başarılı” olduğunu izah eden sözlerinden... (Radikal, 30 Mart 2004) 

 

“Elma-armut toplanır mı? 20 partinin katıldığı seçimde CHP, ikinci olmuştur.”

           

Yeterince oy toplayamadığı için eleştirilen partisinin başarılı olduğunu, elma-armutlarla açıklayan Deniz Baykal. (Radikal, 30 Mart 2004)

 

“CHP’nin bu seçimden solun önder partisi olarak çıktığı görülmektedir... Herkes karşımızdaydı... Medyanın iktidara tam anlamıyla angaje olması nedeniyle gerçekleri göremeyen seçmen sağlıklı bir seçim yapamamıştır.”

 

            Zaten “sol”u temsil ettiğini söyleyerek ana muhalefet partisi konumunda olan ve dolayısıyla zaten solun en büyük partisi olarak seçime giren  partinin Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan’ın, seçim yenilgisini medyaya atfeden konuşmasından. (AA, Cumhuriyet, 29 - 30 Mart 2004)

 

* * *

 

Türkiye’de yapılan son yerel seçimde:

 

·      Merkez sağın partisi AKP, son yapılan genel seçimden sonra oyunu yaklaşık 1,5 milyon artırdı ve yaklaşık % 42 oy alarak büyük farkla birinci oldu; ikinci gelen CHP’ye % 24’e yakın oranda büyük bir fark attı. AKP’nin 1,5 milyon oy artırdığını, CHP’nin yaklaşık 1 milyon oy kaybettiğini bütün gazeteler yazıyor. İl genel meclisi başkanlığı açısından hesaplandığında, tablo daha belirgin oluyor: 81 ilin 57’sinde AKP, sadece 9’unda CHP başkanlık kazandı.

 

·      Merkezin iyice sağında kalan iki parti, MHP ve DYP, yaklaşık yüzde %10 dolayında oy aldı, oylarını artırdı ve bu seçimden üçüncü ve dördüncü partiler olarak çıktı. Eğer bu, milletvekili genel seçimi olsaydı, her iki sağ parti de barajı aşıp TBMM’de temsil olanağına sahip olacaktı.

 

Yani: AKP seçimi ezici farkla kazandı, CHP büyük oy kaybıyla seçimi kaybetti, merkez sağ çökmedi; bilâkis güç kazandı; dengelerde kayda değer bir fark olmadığını da bütün gazeteler ve yorumcular yazdığı gibi, bunu o sağ partilerin yöneticileri de ayrıca dile getiriyor. Hal böyleyken, CHP’nin en önemli iki sözcüsünün yukarıda alıntılanan sözlerinin doğru olduğunu, suçu ona buna (medyaya, oy verenlere, halka, hatta matematiğe, hatta hatta bizatihi ‘sol’ kavramına) atma çabasından ibaret olmadığını, gerçeğe saygısı olan kim söyleyebilir ki?

 

Devamı haftaya...