No.308 - Hades'in kapılarında

-
Aa
+
a
a
a

Merhaba kâinat!..

 

Son gelen haber ve raporlara bakılacak olursa, ABD Birleşmiş Milletler silâh denetçilerini Irak’ı üç gün içinde terk etmeleri için uyaracakmış. Bu uyarının amacı, bu uluslararası memurları ve gazetecileri, ABD’nin cehennem ateşinden korumak. Zira, ABD silâhlı kuvvetlerinin belki de gelecek hafta sonuna doğru cehennem ateşini Irak üzerine püskürteceği düşünülüyor. (Amerikalı siyaset bilimi profesörü Paul F. DeLespinasse’ın BM Genel Sekreteri Annan’ın savaşı durdurabileceğine ilişkin ilginç yazısı için bkz.: www.commondreams.org)

 

ABD’nin sabrının tükendiğine, Saddam Hüseyin’e 5 günlük son bir süre vereceğine dair haberler de önümüze yığılıyor. ABD’nin BM’de “yenilgi”yi kabul ettiğine dair haberler de keza.

Bu ultimatomlar, haberler, yorumlar... cehennemin artık çok yaklaştığını haber verdiği gibi, Birleşmiş Milletler adını verdiğimiz kuruluşun da – en azından bildiğimiz, alıştığımız haliyle – ortadan kalkmak üzere olduğunun kesin habercisi tabii.

 

ABD Savunma Bakanı Rumsfeld’in “İngiltere olmadan da savaşabiliriz” şeklindeki sözleri, akli melekeleri yerinde olan bir insanın söyleyebileceği şeyler olarak görülemez elbette, ama, buna ilâveten çok önemli bir başka noktayı da işaret ediyor: İngiltere hükûmeti de, içeriden gelen büyük kamuoyu baskısı altında bel verip bu savaşa askerleri ile destek verememe durumunda kalabilir başşahinlerden Rumsfeld bunu hesaplıyor olabilir yani.

 

Böylece, ABD, 250 bini aşkın askeri, binlerce roketi, tankı, uçak gemisi, uçağı, bombası ile tek başına savaşa girmek üzere.

 

Tek başına! Yani, kendisine silahlı destek vermeyi taahhüt eden tek ülkeyi, İngiltere’yi yanına almaksızın!

 

***

 

Tabii, bir de Türkiye’yi düşünmeliyiz.

 

İngiltere dahi bu işin içinde olmayacaksa, ki olmayabilir, Türkiye’nin de yeni Başbakanı ile birlikte bir de yeni tezkeresi olursa, ki olabilir, o zaman Türkiye, yeryüzünün en yalnız ülkesinin peşinde mitolojideki “ölüler ülkesi”nin kapılarından geçmeye girişen ikinci ülke olacak demektir.

Gezegenin iki yalnızı, cehennem kapılarında.

 

Hades hepimizi korusun!

 

Devamı yarın...