No.271 - Tik tak tik tak...

-
Aa
+
a
a
a

Merhaba kâinat!..

Sonunda beklenen haber geldi: Hayli saygın Dünya Gözleme Kurumu (Washington menşeli Worldwatch Institute) 2003 "Dünya Hali Raporu"nu yayımladı: İnsan türünün kendini – ve diğer canlıların çoğunu – kurtarabilmesi için 1 (yazıyla bir) ya da bilemediniz 2 nesil kalmış.

Kuruluşun 20. raporunda kaynakların tükenmesi, çevrenin berhava edilmesi, ekilebilir arazinin, içilebilir suyun kalmaması, insan nüfusunun -- içindeki korkunç fakir ve sefil yığınlarıyla birlikte-- görülmemiş derecede çoğalması, küresel ısınmanın acaip hızlanması, sera gazlarının muhtemelen 20 milyon yıldır atmosferdeki en yoğun noktasına, korkunç zehirli atıkların yılda 300 milyon tona, orman kesim ve yakımının yılda 130 bin kilometrekareye ulaşması, ıslakalanların yarıya düşmesi, mercan kayalıklarının elden gitmesi, istilacı türlerin yerli türleri yoketmesi, kuş türlerinin doğal hızın 50 kat hızla yokolması, buzul erimelerinin son 15 yılda en az iki kat artmış olması, sadece sıtmadan günde 7000 kişinin dünya değiştirmesi... Gibi gibi...

İşte bunlara karşı o bayat klişe ile “âcil tedbir” almak için bir kuşaklık vakit kalmış. 30 – 40 yıl birşey işte. Zaman biraz daralmış yani.

***

Kuzey Kore hükûmeti, Nükleer silâh teknolojisinin yayılmasını engelleyen uluslararası antlaşmadan (NPT) derhal çekileceğini açıkladı. Zaten, ABD’nin kış kıyamet ortasında oraya birdenbire yakıt ihracatını durdurmasından sonra K.Kore de kızmış, Atom Enerjisi Ajansı denetçilerinin koyduğu mühürleri, gözleme kameralarını falan söküp atmıştı. “Sevgili Lider” Kim’in hükûmeti şimdi nükleer tesislerinde sadece elektrik üreteceğini söylemekle birlikte, BBC online’ın bildirdiğine göre bu reaktörde (Yongbyon) önümüzdeki Mayıs ayına kadar 5 ya da 6 atom bombası imal edilebileceği kesin gibi. Bu gelişmelerle "kıyamet saati"nin öne alınabileceği ve çok tehlikeli bir tırmanma olabileceği düşünülüyor. Tefrikacılarınız hesapladılar, oh-hoo, Mayıs’a kadar koskoca bir dört ay var önümüzde!

***

Irak’ta ABD’nin –ve İsrail’in – icabında atom bombası da kullabilecekleri savaş tehlikesi yaklaşıyor. BM Denetçileri dumanı tüten silâh bulamadık, ama Irak’tan daha “proactive” tavır olmazsa “dumanı tüten” sorular kalır demişler. Tefrikacılarınızın daha “Dur etme, soru işareti üzerine ülke basılır insan öldürülür mü?!” demesine kalmadan, ABD temsilcisi soru ve eksikliklerin “somut ihlâl” olduğunu deklare etmiş bile. Asker, silah, araç gereç yığılması furyasına ABD’nin ardından İngiltere, sonra Fransa ve şimdi de Almanya katıldı bile.

Dünyanın dört bir yanında çılgın savaşkanlığa karşı giderek yükselen gösteri dalgasının önemli kilometre taşlarından biri 18 Ocak’ta, yani gelecek Cumartesi, başkent Washington’da. Gösteriyi eski ABD Adalet Bakanı Ramsey Clark’ın başkanlığını yaptığı “Uluslararası Cevap Koalisyonu” düzenliyor. Clark: “ABD halkının, Başkan Bush’u durdurmak içinçok az zamanı kaldı," diyor.

Öte yandan, New York Times’ın en taze haberine göre ABD üst düzey subay ve yetkililerinin Türkiye konusunda sabrı tükenmek üzereymiş artık. “Askeri planlama açısından Türkiyenin evet ya da hayır cevabı konusunda ‘kritik kütle’ye ulaştık,” demişler. Zaman bitiyor demeye getirmişler yani ve yeni hükûmetin halkımızı savaşkanlığa iyi hazırlamadığını da imâ et – ne imâsı! açık açık dile getirmişler!

***

Hal böyleyken böyle işte dostlar. Bu durumda Site’mizin vitrinine ne fotoğrafı koymamızı bekliyordunuz peki,?

Devamı haftaya...