No.262 - Noel hediyeleri

-
Aa
+
a
a
a

Merhaba kâinat!..

Noel gecesi geldi! Tefrikacılarınız kukuletalı şapkalarını giydi, takma sakallarını taktı, asma bıyıklarını astı, geyiklerini dehledi ve geyik muhabbetine başladı işte:

Çoluk-çocuk, torun-torba toplaşıp, kokinaların arasında olanca heybetiyle yükselen çam ağacının renkli toplarla süslü dallarından sarkan, dumansız bacadan Noel Baba tarafından sağ-salim indirilip yanmayan şömine önünde yığılı güzel çorapların içine özenle yerleştirilen oyuncakları paylaşmanın tam zamanı... Yavrunuzu sevindirirken yapmamanız gereken tek şey, bunları imal eden akranlarını, kardeşlerini ve ablalarını unutmaktan ibaret... Biliyor musunuz, minik renkli ampullerin içısıtıcı aydınlığında pırıl pırıl yanan bu rengârenk oyuncaklar, meşhur oyuncak mağazalarından alınıp evlerimizin bu sıcak köşelerine ulaşmadan önce çok uzak diyarlarda, Çin-i Mâçin’de yaklaşık bir buçuk milyon Çinli kızcağızın minicik ellerinde şekillenip takılıp boyanıyor. Saat başına 450 bin lira alan bu kızlar, “sweatshop” (terfabrikaları) diye adlandırılan ücra yerlerde günde 14 saat ter döküp, zehirli boyaları soluyorlar ve gittikçe keskinleşen rekabet şartları altında gittikçe daha düşük ücretlerle çalışıyorlar. Hani, bizim güzel çocuklarımızın oyuncakları oradan gelmiyordur, diye düşünüyorsanız, yanılıyor olmanız büyük bir ihtimal. Çünkü, dünyada satılan tüm Noel oyuncaklarının yüzde yetmişi bu kızcağızlar tarafından üretildiğinden, sizin evinizdekilerin çoğunun da onlar tarafından imal edilmiş olması çok muhtemel.

Çocuklara hediye-behiye derken, insanlığa asıl Noel hediyesinin de bugün verildiğini muştulayalım: Dünyada hayatın uzaylılar tarafından başlatıldığına inanan Raelianlar tarikatı, iyice hesap kitap yapıp geçen Mart’ta aşıladıkları ilk kopya (klon) bebeğin de bugün dünyamızı ve insanlığımızı onurlandıracağını açıkladılar. Hem de bir kız! Tıpkı Çin’de terleyen ablaları gibi. Mini mini bir insan yavrusu kopyası bu Noel aramızda! Doğrusunu isterseniz, nâçiz tefrikacılarınız şu satırların yazıldığı saate kadar bu müjdeyi henüz alamamış olmaktan zerrece endişe duymuyorlar; çünkü “Clonaid” adlı bu insan fabrikasını işleten UFO’cuların hepsi, Uluslararası Raelciler Dini’nin inananları olmalarının yanı sıra, pozitif bilim mensubu biliminsanları; dolayısıyla, matematiksel olarak hata yapmaları olasılığı pek az.

Hediye faslını sürdürürsek, insanlığın en büyük hediyelerinden birini, topyekûn istila savaşı hediyesini de iki ay sonrasına denk getirdiğimizi unutmayalım: Önemli bir hesap hatası yapılmamışsa, gelecek yıl 14 Şubat sevgililer gününde bombalar patlamaya başlayacak ve bu ürkünç havai fişek gösterisinin eşliğinde hepimiz kötülüklerin büyük bir kısmından kurtulmuş olacağız. Irak’ta açlık, ilâçsızlık, radyasyon zehirlenmesi gibi sebeplerden kırılan çocuklara, eğer bu yeni savaşta da ölmemişlerse, eğer bu Noel’den kalan oyuncaklardan bıkmış olduklarımız varsa, gönül huzuru içinde gönderebiliriz – tabii savaş bittikten sonra!

Hoh ho hooo!

Bütün inananların Noel’lerini kutlarız.

Devamı yarın...