Kopenhag Günlüğü 9 Aralık

-
Aa
+
a
a
a

Podcast

9 Aralık 2009

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı sürüyor. Açık Radyo da 7 kişilik gönüllü programcı ekibiyle, -Ömer Madra, Ümit Şahin, Semra Cerit Mazlum, Uygar Özesmi, Mahir Ilgaz, Gökşen Şahin, Oya Ayman- Kopenhag'da hem salondaki toplantıları hem sokaktaki eylemleri yakından takip ediyor.

* Kopenhag'la günün son bağlantısı Açık Dergi'deydi: 9 Aralık 18:30

Ömer Madra Kopenhag'dan 3. günün gelişmelerini aktardı:

Ömer Madra günün iki skandalını aktardı. Konferans'tan sızan ve "Danimarka Metni" / Danish Text diye adlandırılan ve sorumluluğu yoksul ülkelerin üzerine yükleyerek meseleyi zengin ülkelerin lehine, piyasa mekanizmaları ile çözmeyi amaçlayan metin büyük bir tepki yarattı.

BM İklim sözcüsü Yvo De Boer bu konuda alelacele bir basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısı ile aynı anda G77ülkelerinin Sudanlı sözcüsü Lumumba Di-Aping çok açık bir şekikde bunu kesinlikle kabul etmeyeceklerini açıkladı.

İkinci skandal de Türkiye için çok önemliydi. Ömer Madra, yeni açıklanan ve çözümle uzaktan yakından ilgisi olmayan, bir hedef ve emisyonlarda bir azaltma öngörmeyen, milli enerji kaynakları arasında kömürü de sayan yeni strateji belgesi hakkında bilgi verdi.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 8.26 Mb.

Sözü geçen Danimarka Metni: Danish Text 

* Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı bugünkü Sosyal Hareketler Gündemi programının da konusuydu. (9 Aralık 16:30)

Ömer Madra da Kopenhag'dan programa bağlanarak yeni bilgiler aktardı:

Climate Justice Action ve Climate Collective adlı iki ayrı oluşumun bir arada yaptığı alternatif toplantılar hakkında bilgi veriyor. Bu iki oluşumun birlikte, önümüzdeki günlerde, 11 Aralık'tan itibaren çok önemli ve büyük eylemler planlıyorlar. Bu eylemlerin arasında Danimarka limanının trafiğe kapatılması da var. Bu eylemlerin ana amacı yerli halkların iklim değişikliği karşısındaki haklarını korumak ve zengin ülkelerin bu sorumluluğu üstlenmesi, yoksul ülkelerin bu borcu üstlenmesi için ve iklim adaleti farkındalığı yaratmak için baskı yapmak. 

İklim değişikliğine kalıcı bir çözüm bulmak için piyasa çözümlerinin değil, gerçek bir sistem ve tpolumsal değişimin gerekliliğinin ve bir gün bile gecikmeden ortak bir platform olarak çalışmak gerekliliğinin altını çiziyorlar.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 26 Mb.

* Açık Yeşil ekibi -Ömer Madra, Ümit Şahin- bu hafta Kopenhag'da. Tabii programı da, bazı teknik zorluklarla, biraz kesintili de olsa Kopenhag'dan yapıyorlar. (9 Aralık 10:30)

Toplantı salonlarından, sokaklarda süren eylemlerden, alternatif bir zirve olarak devam eden Klimaforum09'dan -People's Summit, Halkların Zirvesi olarak adlandırılıyor- izlenimler, kayıtlar...

İklim Konferansı'nın yapıldığı binanın içinde, İklim Adaleti Orucu -Climate Justice Fast- eylemini sürdüren genç bir eylemci ile yapılan röportajı dinleyebilirsiniz.

Bu arada bir son dakika hberi var: "Danimarka Metni" adı verilen ve gelişme yolundaki ülkelere bir komplo niteliğinde olan bir metin toplantı salonlarından dışar sızdı. Bu konudaki detayları Ömer Madra anlatıyor.

Ümit Şahin de Klimaforum09 / Halkların Zirvesi hakkında bilgi veriyor, resmi görüşmelerle bu alternatif forumu karşılaştırıyor.

Ümit Şahin bir son dakika haberi olarak, Türkiye'nin yeni açıklanan strateji belgesini değerlendiriyor: "Bu belgede hiçbir şey yok!"

Son olarak Türkiye'de yaşayan herkesi, bütün dünya ile aynı anda yapılacak olan 12 Aralık'taki eyleme katılmaya davet ediyorlar.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 30 Mb.

Ümit Şahin'in 8 Aralık tarihli Kopenhag mektubunu okumak için tıklayın: Büyük Tezgâh

Yeşiller Kopenhag Bülteni'ni okumak için: Kopenhag Bülteni 9 Aralık

The Guardian gazetesi adına toplantıları izleyen John Vidal ile toplantıların yapıldığı binayı oldukça ilginç bir bakış açısıyla gezmek için: Bingos, Ringos, Tungos and Engos

8 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

7 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı boyunca dünya basınından derlediğimiz iklim haberleri, yorumları ve analizlerini okumak için: Kopenhag Haberleri

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nı Açık Radyo'nun yanısıra takip edebileceginiz ve uzaktan da olsa katılabileceğiniz bazı bağlantılar:

BM Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı (7 - 18 Aralık)

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'ndan son haberler

Klimaforum09 (Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı ile aynı anda devam eden alternatif forum)

Guardian gazetesi Kopenhag blogu

Democracy Now!

Climate Justice Action

Climate Collective 

350.org

Friends of The Earth

Greenpeace International

Yeşiller Kopenhag İletişim Merkezi

Yeşil Gazete

Uygar Özesmi'nin blogu

OneClimate.net

Kopenhag Postası

Açık Radyo'nun Kopenhag Günlüğü'ne  abone olun!

iTunes*GoogleReaderRss**
 Kopenhag Günlüğü Podcast 

* iTunes servisinin çalışması için bilgisayarınızda iTunes yazılımının yüklü olması gereklidir.

** Eğer tarayıcı olarak Internet Explorer kullanıyorsanız, rss servisinin çalışması için bilgisayarınızda en düşük IE 7 yüklü olmalıdır.