Kopenhag Günlüğü 8 Aralık

-
Aa
+
a
a
a

Podcast

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı dün başladı. Açık Radyo da 7 kişilik gönüllü programcı ekibiyle, -Ömer Madra, Ümit Şahin, Semra Cerit Mazlum, Uygar Özesmi, Mahir Ilgaz, Gökşen Şahin, Oya Ayman- Kopenhag'da hem salondaki toplantıları hem sokaktaki eylemleri yakından takip ediyor.

* Ömer Madra ve Durukan Dudu Kopenhag'dan bildiriyor: (8 Aralık / 19:10)

Ömer Madra ve Yeşiller'den Durukan Dudu Kopenhag'daki renkli eylemler hakkında bilgi veriyorlar.

John Lennon'ın ölüm yıldönümüne denk gelen bu günde, onun "Give Peace a Chance" adlı şarkısının sözlerini "Give Youth a Chance" diye değiştirerek söyleyen, 70'e yakın kişi pijamalarıyla, yerde yorganların altında yatarak çok ilginç bir eylem yaptılar. Mesajları kısaca: "We are all in an same bed" / "Hepimiz aynı yataktayız" şeklindeydi. Eylemi Açık Radyo için Durukan Dudu anlattı. Eylemin videosunu izlemek için: "Give Youth a Chance"

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı ile aynı anda devam eden alternatif iklim toplantısı olan ve "Peoples Climate Summit" yani "Halkın İklim Zirvesi" olarak adlandırılan Klimaforum 09'un açılışında konuşma yapan Naomi Klein'ın, La Via Campesina hareketi (topraksız köylü hareketi) genel koordinatörü Henry Saragih'in ve Friends of the Earth International başkanı Nijeryalı Nnimmo Bassey'in konuşmalarından ve

 Danimarkalı sanatçı, perküsyonist ve besteci Lisbeth Dier'ın, İsveçli heykeltraş Tjåsa Gussfors'un buzdan heykelleri ile yaptığı bir defaya mahsus dinletiden kayıtları da dinleyebilirsiniz.
Lisbet Dier buzdan peküsyon aletleri ile konser sırasında...  

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 21 Mb.

 

* Ömer Madra Kopenhag'dan bildiriyor. (8 Aralık / 9:40)

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 19 Mb.

* Haberde sözü geçen ve dün The New York Times gazetesinde yayımlanan James Hansen'ın yazısını okumak için: Cape and Fade

* Naomi Klein'ın, Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı ile aynı anda devam eden alternatif iklim toplantısı Klimaforum 09'un açılışında yaptığı konuşmayı dinlemek için:

Naomi Klein: "Resmi zirvenin sürdüğü Bella Center’da inanılmaz bir ihanet sergileniyor. Obama da ihanet ediyor. Üstelik Obama ABD’nin gördüğü en kötü başkan değil, iyilerinden biri sayılabilir. Ama bir yıldan bu yana o kadar çok fırsatı kullanmadı ki… Çok şey yapabilirdi ama yapmadı, bu büyük bir ihanettir. Evet, öfkeli olmak sorumluluğumuz, ama bu öfkeyi akıllıca kullanmalıyız. Artık paneller ve yürüyüşler yetmez.  Sivil itaatsizlik yöntemlerini kullanmalıyız. Çünkü Kopenhag son şansımız.” tamamı...

İndirmek için: mp3, 4 Mb.

Klimaforum09'da, Endonezya'dan La Via Campesina hareketi (topraksız köylü hareketi) genel koordinatörü Henry Saragih'in yaptığı konuşmayı dinlemek için:

Henry Saragih: "Gıda üretimi endüstriyel tarımın elinden küçük çiftçilere geçerse tarımdan kaynaklanan emisyonların düşmesi sayesinde emisyonlar yarı yarıya azalacaktır. İklim adaleti ancak sosyal adalet ve dayanışmayla sağlanır.”

İndirmek için: mp3, 15 Mb.

Klimaforum09'da, Friends of the Earth International başkanı Nijeryalı Nnimmo Bassey'in yaptığı konuşmayı dinlemek için:

Nnimmo Bassey: “İklim değişikliği bizim ihtiyacımız olan değişiklik değil. Afrika iklim değişikliğine neden olmadı, ama en büyük zararı görüyor.  Bu yüzden bizim iklim adaletine ihtiyacımız var. Üç kilit sözcüğümüz var, bunları unutmayın: Harekete geç!, Diren!, Değiştir!"

İndirmek için: mp3, 13 Mb.

Ümit Şahin'in 7 Aralık tarihli Kopenhag mektubunu okumak için tıklayın:

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı boyunca dünya basınından derlediğimiz iklim haberleri, yorumları ve analizlerini okumak için: Kopenhag Haberleri

7 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nı Açık Radyo'nun yanısıra takip edebileceginiz ve uzaktan da olsa katılabileceğiniz bazı bağlantılar:

BM Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı (7 - 18 Aralık)

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'ndan son haberler

Guardian gazetesi Kopenhag blogu

Klimaforum09 (Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı ile aynı anda devam eden alternatif forum)

Açık Radyo'nun Kopenhag Günlüğü'ne  abone olun!

iTunes*GoogleReaderRss**
 Kopenhag Günlüğü Podcast 

* iTunes servisinin çalışması için bilgisayarınızda iTunes yazılımının yüklü olması gereklidir.

** Eğer tarayıcı olarak Internet Explorer kullanıyorsanız, rss servisinin çalışması için bilgisayarınızda en düşük IE 7 yüklü olmalıdır.