Kopenhag Günlüğü: 14 Aralık

-
Aa
+
a
a
a

Podcast

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı sürüyor. Açık Radyo da 7 kişilik gönüllü programcı ekibiyle, -Ömer Madra, Ümit Şahin, Semra Cerit Mazlum, Uygar Özesmi, Mahir Ilgaz, Gökşen Şahin, Oya Ayman- Kopenhag'da hem salondaki toplantıları hem sokaktaki eylemleri yakından takip ediyor. 14 Aralık

* Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı’nda, G77 ülkeleri ve Afrika Birliği ülkeleri görüşmelerin antidemokratik gidişatını protesto etmek üzere konferanstan çekilme kararı aldı. Böylece, devlet başkanlarının da katılması beklenen ikinci haftanın ilk gününde görüşmeler askıya alındı.

 

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı’nın, tamamen kilitlendiği ikinci haftanın ilk gününde son bağlantımızı akşam saatlerinde (20:00) Ömer Madra ile yaptık. Ömer Madra günün bu önemli gelişmesini bizim için kısaca değerlendirdi: “Görüşmelerin askıya alınması kötü birşey gibi görünse de, göstermelik bir anlaşma çıkmasını önlemek üzere, ada devletlerinin ve Afrika ülkelerinin, G77 ülkelerinin, esaslı bir anlaşma için direnmesi çok umut verici. Bu artık bir halklar mücadelesine dönüşmüş durumda.”

 

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için:mp3, 5Mb.

Flaş haber!! 15:40* Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nda çok önemli bir gelişme var. Az önce görüşmelerin askıya alındığı haberi geldi. G77 ülkelerinin, görüşmelerin antidemokratik gidişatını protesto etmek üzere konferanstan çekilme kararı aldı. Ömer Madra Kopenhag'dan bağlanarak bu haberi bize verirken, Afrika Birliği ülkelerinin de toplantıları terkettiği haberini aldık. Devlet başkanlarının da beklendiği ikinci haftanın ilk günündeki bu gelişmenin nasıl devam edeceğini biz de heyecen ve merakla bekliyoruz.

Dinlemek için:

İndirmek için:mp3, 5 Mb.

Kopenhag'daki Açık Radyo ekibinden Gökşen Şahin'in konuyla ilgili notları:

Bugün görüşmelere başkanlık eden Danimarka "Başkanlığın resmi olmayan" tavsiyesi dahilinde bugüne kadar ön görülen iki ayrı parça halinde müzakerelerin yürümesi önerisini kaldırmaya çalıştı ve Kyoto Prokolü'nün feshedilmesini önerdi. Bunun ardından Başkanlık sekreteryasıyla resmi görüşmeler yapan Afrika Grubu saat 10.30 sularında düzenlediği basın açıklamasıyla, bugüne kadar iklim değişikliği konusunda bağlayıcı tek protokol olan Kyoto Protokolünün feshedilmesini kabul etmeyeceklerini açıkladılar. Afrika Grubu eğer Kyoto Protokolüyle belirlenen hedeflerin feshedilmesi halinde bunu reddedeceklerini açıkladılar.

 

Bugün öğlene doğru gelen haberlerde ise Danimarka başkanlığının önerisini reddeden ve 130 ülkeden oluşan G 77 ülkeleri görüşmelerden çekildiklerini açıkladılar. G77 ve Çin grubunun baş müzakerecisi Lumumba Di- Aping blok olarak işbirliği yapmaktan çekildiklerini açıkladı. Ayrıca Afrika Birliği de şu anda müzakerelere devam edip etmemek konusunda Başkanlık ve Sekreterya ile müzakere halinde. Bir yandan ise Bella Center koridorlarında "We stand with Africa" ( Afrika'yı destekliyoruz) eylemleri bu sabahtan beri devam etmekte.

 

Bu arada toplantının yapıldığı Bella Center'a girişler sabah çok yavaş ilerlerken, öğleden sonra girişler durduruldu.

 

Ayrıca Bella Center'a alınan sivil toplum örgütü üyesi ve gözlemci sayısı ise yarından itibaren "güvenlik" sebebiyle ciddi oranlarda düşürülüyor.

Dünya basınından ilgili ilk haberler: Copenhagen talks stall as African bloc accuses UN of trying to kill Kyoto ; The GuardianCopenhagen climate negotiations "suspended"; BBC

 

* İklim Değişikliği Konferansı’nın ikinci haftasının ilk sabahında Ömer Madra Kopenhag’dan hem geçen haftanın ve hafta sonundaki eylemlerin bir değerlendirmesini yaptı, hem de önümüzdeki haftadan neler bekleyebileceğimizi konuştuk.

 

Dün “Halkların Zirvesi” alternatif zirve Klimaforum09’da, dünya çapındaki tüm Yeşil parti temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Ömer Madra bu toplantıdan izlenimler aktardı. Bu toplantıda, yeni bir kavram olarak “Çevre Mahkemesi” kavramı da ortaya çıktı.

 

Maldivler Devlet Başkanı Muhammet Naşit de bugün Kopenhag’da resmi görüşmelerden önce Klimaforum09’a katılacak. Naşit, “İntihar anlaşması değil, kurtuluş anlaşması yapacağız,” diyor. Bu hafta ABD Devlet Başkanı Obama dahil olmak üzere pek çok devlet başkanı da Kopenhag’a bekleniyor.

 

Türkiye’den katılan 85 kişilik delegasyondan kimsenin de sesinin pek çıkmadığını ekleyelim.

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için:mp3, 29 Mb.

 

Ömer Madra’nın söz ettiği, Johann Hari’nin Kopenhag’daki dev balon hakkındaki yazısı: Leaders of the rich world are enacting a giant fraud; The Independent

* Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nda ikinci haftaya girildi. Geçen hafta resmi görüşmeler  Tuvalu ve Küçük Ada Devletleri Birliği'nin itirazları sonunda askıya alınmıştı. Hafta sonunda ise hem Kopenhag'da hem de bütün dünyada gerçek bir anlaşma talebiyle, binlerce kişi sokaklardaydı. Devlet başkanlarının da katılması beklenen bu ikinci hafta konferansta "kritik hafta" olarak nitelendiriliyor. Bu sabahın erken saatlerinde, önce, şu anda Kopenhag'da bulunan Açık Radyo'da yayınlanan İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik programından Semra Cerit Mazlum'la bağlandık. Semra Cerit Mazlum bize resmi görüşmelerin gidişatını özetledi, ortaya çıkan taslak metinleri değerlendi.

Dinlemek için:

İndirmek için:mp3, 26 Mb.

Açık Radyo programcılarından (Açık Yeşil) Ümit Şahin'in Kopenhag'a dair son izlenimlerini okuyun (14 Aralık 2009): Kopenhag Zirvesi Biter mi?

13 Aralık Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nda resmi görüşmeler Tuvalu ve Küçük Ada Devletleri Birliği'nin itirazları sonunda askıya alındı, ancak alternatif zirve "Halkların Zirvesi" Klimaforum 09 ve sokaklarda gösteriler son hızıyla sürüyor.* Dünyanın her köşesinden 12 Aralık fotoğrafları* Açık Radyo ekibinin gözüyle Kopenhag  

* Kopenhag Ekranı (Yeşiller Kopenhag İletişim Merkezi tarafından hazırlanmıştır.) 

* Bugün Kopenhag’la ikinci bağlantımızı akşam saatlerinde kurduk. Ömer Madra, dün, 12 Aralık 2009’da Kopenhag’da yapılan, Desmond Tutu’nun da bir konuşma yaptığı, 100 bin kişilik yürüyüş hakkında bilgi vermeye devam etti:

 

Danimarka polisi dünkü gösterilerde 969 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin ezici çoğunluğu da, aslında herhangi birşey yapmadığı halde, polisin kendi deyimiyle "tamamen önlem olarak" gözaltına alındı. Ömer Madra bu durumun da Batı ülkelerinde, Avrupa’da ciddi bir demokrasi açığına işaret edebileceğini söyledi.

 

Kopenhag’da bu demokrasi açığından söz ederken, bir yandan da Tuvalu, Küçük Ada Ülkeleri İttifakı, G77 ülkeleri, Bolivya gibi ülkelerin taviz vermeyen çıkışları ve bu ülkeleri destekleyen dünya çapındaki hareketler, bu hareketlerin çevresinde hem Kopenhag’da hem bütün dünyada sokalarda toplanan binlerce kişi de umutlu olmak için bir neden.

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için:mp3, 14 Mb.

Resmi toplantıların yanısıra devam eden, “Halkaların Zirvesi” adı verilen alternatif toplantı Klimaforum09’da da bir konuşma yapan Bolivya heyetinin temsilcisi Angelo Navarro da “Bu kez ABD ve zengin ülkelerin kapkaçına izin vermeyeceğiz,” diyor. İzleyin: 

 

* Bugün Kopenhag’la ilk bağlantımızı saat 13:00’de kurduk. bağlantının hemen öncesinde, AOSIS adı verilen Küçük Ada Devletleri İttifakı’nın düzenlediği basın toplantısının ses kaydıyla açtık. AOSIS temsilcisi Antonio Lima, “Bu bizim için ölüm kalım meselesi ve Kopenhag’dan sağlam ve gerçek, bağlayıcı bir anlaşma yapmadan dönersek, çocuklarımızın yüzüne bakamayız,” diyor.

 

Ömer Madra, Kopenhag’da resmi görüşmelerin tamamen bir avuç zengin ülkenin lehine olarak sürdürülmeye ve sonuçlandırılmaya çalışıldığını belirtti ve Küçük Ada Devletleri İttifakı’nın basın toplantısında Antonio Lima’nın yaptığı etkileyici ve önemli konuşma, hem de dün yapılan, 100 bin kişinin katıldığı ve gerçek bir anlaşma (“real deal” ) talep eden yürüyüş ve eylemler hakkında bilgi verdi.

 

14 Aralık Pazartesi günü pek çok ülkenin devlet başkanı İklim değişikliği Konferansı’na katılmak üzere Kopenhag’a geliyor. Maldivler Devlet Başkanı, Muhammet Naşit de resmi görüşmelerin yanısıra, “Halkaların Zirvesi” olarak adlandırılan Klimaforum09’da bir konuşma yapacak.

 

 

Bugünkü ilk bağlantımız dünkü büyük yürüyüşten son derece coşkulu ve eğlenceli ses kayıtlarıyla sona erdi.

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için:mp3, 17 Mb.

13 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.12 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.11 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

10 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

9 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

8 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

7 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı boyunca dünya basınından derlediğimiz iklim haberleri, yorumları ve analizlerini okumak için:Kopenhag Haberleri

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nı Açık Radyo'nun yanısıra takip edebileceginiz ve uzaktan da olsa katılabileceğiniz bazı bağlantılar:

BM Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı (7 - 18 Aralık)

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'ndan son haberler

Klimaforum09(Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı ile aynı anda devam eden alternatif forum)

Guardian gazetesi Kopenhag blogu

Democracy Now!

Climate Justice Action

Climate Collective 

350.org

Friends of The Earth

Greenpeace International

Yeşiller Kopenhag İletişim Merkezi

Yeşil Gazete

Kopenhag Postası / İklim için Gençlik

Açık Radyo'nun Kopenhag Günlüğü'ne  abone olun!

iTunes*GoogleReaderRss**
 Kopenhag Günlüğü Podcast 

* iTunes servisinin çalışması için bilgisayarınızda iTunes yazılımının yüklü olması gereklidir.

** Eğer tarayıcı olarak Internet Explorer kullanıyorsanız, rss servisinin çalışması için bilgisayarınızda en düşük IE 7 yüklü olmalıdır.