Kopenhag Günlüğü: 12 Aralık

-
Aa
+
a
a
a

Podcast

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı sürüyor. Açık Radyo da 7 kişilik gönüllü programcı ekibiyle, -Ömer Madra, Ümit Şahin, Semra Cerit Mazlum, Uygar Özesmi, Mahir Ilgaz, Gökşen Şahin, Oya Ayman- Kopenhag'da hem salondaki toplantıları hem sokaktaki eylemleri yakından takip ediyor.

12 Aralık

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nda resmi görüşmeler Tuvalu ve Küçük Ada Devletleri Birliği'nin itirazları sonunda askıya alındı, ancak alternatif zirve "Halkların Zirvesi" Klimaforum 09 ve sokaklarda gösteriler son hızıyla sürüyor.

* Bugün Kopenhag’la ikinci bağlantımız akşam saatlerinde sokaklarda mumların, meşalelerin yandığı saatlerde oldu. Ömer Madra ve Ümit Şahin bize Kopenhag sokaklarında, hissedilir sıcaklığın eksi 3-5 olduğu bir havada, 6,5 km’lik yolu 6 saate yakın bir sürede birlikte yürüyen, her renkten, cinsten, her yaştan 100 bin’e yakın kişinin katıldığı tarihi yürüyüşün tam içinden bize bağlandılar. 

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için:mp3, 5.7 Mb.

 

İzlemek için: Kopenhag Ekranı (Yeşiller Kopenhag İletişim Merkezi tarafından hazırlanmıştır.) 

Yürüyüşü düzenleyen kuruluşlardan Avaaz'ın başkanı Ricken Patel'in,  350.org'un kurucusu Bill McKibben'ın ve Desmond Tutu'nun konuşmalarını izleyin:

Dünyanın her köşesinden 12 Aralık fotoğrafları

 * Kopenhag'la günün ilk bağlantısını bugün öğlen saatlerinde kurduk. Ömer Madra bize Kopenhag sokaklarından, 30 bin kişinin toplanması beklenen gösterinin tam içinden, olan biteni anlattı.

 

Tuvalu’nun ve Küçük Ada Devletleri’nin itirazı ile askıya alınan resmi görüşmelerde henüz bir ilerleme yok, ama dün, resmi toplantılarla aynı anda yürüyen, hatta Tuvalu ve Bolivya gibi ülkelerin resmi heyet temsilcilerinin de katıldığı, altentatif iklim zirvesi, “Halkların Zirvesi” olarak adlandırılan Klimaforum09’dan çok önemli bir metin çıkmıştı: Metnin Başlığı: “System Change Not Climate Change” (İklim Değişikliği Değil Sistem Değişikliği). 

Bu metinle aynı anda Küçük Ada Devletleri Birliği, iklim değişikliği konusunda uzun yıllardır sivil mücadele veren Avaaz ve 350.org’un birlikte düzenlediği basın toplantısından da “The World Wants a Real Deal” (Dünyanın Geröek Bir Anlaşmaya İhtiyacı Var) başlığıyla çok önemli bir metin daha çıktı.  Bu metinlerle ilgili detaylı bilgi 11 Aralık Kopenhag Günlüğü’nde.

 

Bugün ve yarın ve önümüzdeki günlerde hem Kopenhag’da hem dünya 130 ülkede aynı anda binlerce kişi “Real Deal” (Gerçek Anlaşma) talebiyle sokalarda olacak.

İstanbul’da da, bugün, 12 Aralık 17:00’de Tünel Meyda’nında, bütün dünya ile aynı gün, elimizde mumlarla, hepimiz, gelecek nesiller adına birer ışık yakmış olmak için.

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için:mp3, 12 Mb.

11 Aralık

* Kopehag’la bugünkü ikinci bağlantımızı akşam saatlerinde Açık Dergi programında yaptık. Ömer Madra ve Gökşen Şahin son derece hareketli geçen ve çok önemli gelişmelerin olduğu dördüncü günü bize etraflıca anlattılar:

 

Kopenhag’da Tuvalu’nun adaletsiz ve riyakâr ilerleyen görüşmelerin gidişatına itirazı üzerine konferans belirsiz bir süre için askıya alındı. Toplantı salonları çok sessiz, Halkların Zirvesi Klimaforum09, alternatif toplantılar tam hızıyla sürüyor ve sokaklar son derece hareketli ve renkli.  

 

Bugün Kopenhag’da iki yeni ve önemli gelişme var. Akşam saatlerinde Avaaz ve 350.org ve AOSIS (Alliance of Small Island States / Küçük Ada Ülkeleri Birliği) birlikte bir basın toplatısı düzenlediler ve “The World Wants a Real Deal” (Dünyanın Gerçek Bir Anlaşmaya İhtiyacı Var) başlıklı bir hareketi duyurdular. Bu hafta sonu 11 ve 13 Aralık’ta Kopenhag’da ve dünyanın 130 ülkesinde binlerce insan, sokaklarda ellerinde mumlarla bu harekete katılacak. İstabul’da da 12 Aralık’ta saat 17:00’de Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz.

 

Basın toplantısında Küçük Ada Ülkeleri Birliği AOSIS (Alliance of Small Island States) adına konuşan Antonio Lima, Kopenhag’dan bekledikleri bu gerçek anlaşmayı üç başlık altında özetledi:

 

“Real Deal” başlığıyla sunulan metin, Kopenhag’dan çıkacak anlaşmanın anlaşmanın adil olamasını, 200 milyar doların zengin ülkelerden yoksul ülkelere aktarılmasını; bu anlaşmanın iddialı bir anlaşma olmasını, yani 2015’ten itibaren atmosferdeki karbon oranının 350 ppm’e düşürülmesini ve son olarak da hukuken bağlayıcı bir anlaşma olmasını talep ediyor.

 

Günün ikinci önemli metni de resmi görüşmelere alternatif olarak ilerleyen ve Peoples Summit (Halkların Zirvesi) olarak adlandırılan Klimaforum09’dan çıkan Halklar Deklarasyonu’ydu. Metnin Başlığı: “System Change Not Climate Change” (İklim değişikliği Değil Sistem Değişikliği) Bu metin iklim değişikliği için çözümlerin mevcut olduğunu söylüyor.

 

Açık Radyo programcılarından Mahir Ilgaz bu metnin oldukça kısa ve derli toplu bir özetini aceleyle Türkçe’ye çevirdi; Ömer Madra da bağlantımız sırasında bu özeti bize aktardı.

 

Metin temel olarak, gezegen üzerinde yaşayan tüm insanların ve halkların haysiyetli bir yaşam sürmesini sağlayacak, gelecek kuşakların da aynı şekilde yaşayabilmesini garanti altına alacak bu acil ve zorunlu sistem değişikliğinin  ve dönüşümün sağlanması için, BM dahil olmak üzere tüm kurum, organizasyon ve kuruluşları katkıda bulunmaya davet ediyor.

 

“Bugün yaşadığımız krizin, birbiri ile etkileşen ve birbirini iten, ekonomik, sosyal, çevresel jeopolitik ve ideolojik nedenleri bulunmaktadır,” denilen metinde iklim için acil eylem çağrısında bulunuluyor. Somut ve gayet radikal taleplerini şöyle sıralanıyor:

1 30 yıl içinde fosil yakıtlar tamamen terk edilmeli.

2 Sanayileşmiş ülkeler sera gazı emisyonlarını 2020 yılına kadar 90 yılına göre %40 azaltmalıdır.

3 Atmosferik alanın fazla tüketimi ve iklim değişikliğinin tüm halklar ve toplumlar üzerindeki olumsuz etkileri tanınmalı ve yoksul ülkelerin borçları ödenmeli ve tazmin edilmelidir.

4 Nükleer enerji, tarımsal yakıtlar, karbon yakalama ve depolama, temiz gelişme mekanizmaları, biyolojik kömür, genetik olarak iklime hazır hale getirilen ekinler, jeomühendislik ve orman bozulmasından kaynaklanan salımların azaltılması (REDD) gibi, sosyal ve çevresel çatışmaları derinleştiren, sahte ve tehlikeli tamamıyla pazar ve piyasa eksenli, teknoloji merkezli çözümler reddedilmelidir. Doğal kaynakların, güvenli, temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir kullanımına ek olarak, gıda, enerji, toprak ve su egemenliğine geçiş için iklim krizine gerçek çözümler getirilmelidir.

5 Bütün karbon kullanımı vergilendirilip bunun tamamı halka dağıtılmalıdır.

 

Ömer Madra’dan sonra Gökşen Şahin de bize Kopenhag’daki Bolivya resmi  heyetinin temsilcisi Angela Navarro’nun, Klimaforum09’da, Latin Amerika ve Afrika ülkelerinin de adına yaptığı konuşmanın ana hatlarını aktardı:

 

Navarro, “Biz Bella Center’da, kendimiz, yalnız hissediyoruz,” diyen Navarro,  bütün görüşmelerin, gerçek bir anlaşma çıkmadan 14 zengin ülke lehine sonuçlanacak şekilde yürüdüğünü ve bu ada ülkelerinin, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin taleplerinin hiç dikkate alınmadığını, tartışma gündemine bile alınmadığını söyledi ve sokakta ne kadar çok insan bu görüşmelerin demokratik olarak sonuçlanmasını talep ederse ancak o zaman gerçek bir anlaşma çıkabileceğini söyledi.

Bu akşamki bağlantımızı da Angela Navarro’nun konuşmasına kulak vererek tamamladık.  

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için:  mp3, 19 Mb.

İzleyin:

11 Aralık 2009 Kopenhag Ekranı: Ömer Madra, Ümit Şahin ve Gökşen Şahin ve Durukan Dudu Kopenhag'ın dördüncü gününü değerlendiriyorlar.

* Kopenhag'daki gönüllü Açık Radyo programcılarından Ümit Şahin'den gelen habere göre: Kopenhag’da ilk büyük eylem bugün “Yalanlarınızı bize satamazsınız” sloganıyla yapıldı. Nytrov meydanında toplanan göstericiler “İklim adaleti” ve “Bizim iklimimiz sizin iş alanınız değil” sloganlarıyla şehir meydanına yürüdüler. Grubun hedefi Kopenhag’da süren iklim görüşmelerini kendi çıkarları için manipüle eden büyük şirketler ve lobicilerdi. Kopenhag’da şu anda Coca Cola, Siemens gibi şirketlerin sponsorluğunda “Hopenhagen” başlıklı adı verilen gösterişli bir etkinlik devam ediyor. Grubun yolu polis tarafından defalarca kesildi. Uzun beklemelerden sonra yürüyüşe devam eden grup ana caddelerden birini de 15 dakika kadar trafiğe kapattı.

* Gökşen Şahin de resmi görüşmelerin kesildiği Kopenhag'da sokakların gittikçe hareketlendiğine, renklendiğine ve ısındığına dair izlenimlerini bizimle paylaştı: "Yalanları Satın Alma!"* Gökşen Şahin'in sabahın erken saatlerinde elimize ulaşan ve Kopenhag'da dün gerçekleşen eylemler hakkındaki yazısını okuyun: "Sessiz Seadasız Ölmeyeceğiz!"Gökşen Şahin'in yazısında bahsettiği eylemin videosunu izleyin:

* Bugün Kopenhag’la ilk bağlantımızı sabah erken saatlerde yaptık. Ömer Madra Kopenhag’da dün olan ilginç gelişmenin, Tuvalu’nun talebiyle görüşmelerin askıya alınmasının detaylarını anlattı:

 

Dün Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı, Tuvalu’nun görüşmelerin hem içerik ve hem de usül olarak gidişatına itiraz etmesiyle, bir görüş birliğine varılmadığı gerekçesiyle, belirsiz bir süre için askıya alındı. Ömer Madra, Tuvalu’nun itirazının nedenini ve bunun ne anlama geldiğini anlatıyor.   

Hemen akabinde Tuvalu’nun bu itirazına destek veren eylemler de başladı. İzleyin:  "Stand with Tuvalu" / Tuvalu ile Dayanışma.

Küresel eylem grubu Avaaz Tuvalu'ya  "Ray of the Day" (Günün Işığı) ödülünü verdi: Ödül törenini izleyin.

Resmi görüşmelerin durduğu, toplantı salonlarının ıssızlaştığı Bella Center'ın koridorlarında, ortak alanlarında gençler harıl harıl çalışmaya devam ediyor tabii. Ömer madra bunu çok dikkat çekici buluyor ve "uluslararası toplantıların alışık olduğumuz görüntüsünün de değişmekte olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla" diyor.İşte Bella Center'ın dünkü ve bugünkü hali hemen hemen böyle:

    

Ömer Madra, ABD Başkanı Obama'nın Nobel Barış Ödülü töreninde yaptığı konuşmanın yarattığı tepkilere de değiniyor.

Son olarak da hem bugünün hem de yarının eylem ajandası hakkında bilgi verdi: Yarın, 12 Aralık'ta, "Büyük Tufan" adı verilen çok büyük ve çeşitli eylem ve gösteriler olacak Kopenhag'da. 30 bin'e yakın kişinin katılması beklenen eylemlerin talebi şu: "İklim değişikliği değil, sistem değişikliği ve iklim Adaleti."Bu arada İstanbul'da da 12 Aralık'ta Taksim Tünel Meyda'nında saat 17:00'de toplanıyoruz! 

Sabahki bağlantımızı, dün Açık Dergi'de dinlediğimiz, Kuzey Amerika yerlilerinin ABD Büyükelçiliği önünde yaptığı eylemden, dualarını, şarkılarını, acı ve isyan içindeki konuşmalarını ve öfkeyle Obama'ya seslenişlerini içeren ses kaydını bugün tekrar dinleyerek bitirdik.

Dinlemek için:

İndirmek için:mp3, 25 Mb.

11 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

10 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

9 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

8 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

7 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı boyunca dünya basınından derlediğimiz iklim haberleri, yorumları ve analizlerini okumak için:Kopenhag Haberleri

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nı Açık Radyo'nun yanısıra takip edebileceginiz ve uzaktan da olsa katılabileceğiniz bazı bağlantılar:

BM Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı (7 - 18 Aralık)

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'ndan son haberler

Klimaforum09(Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı ile aynı anda devam eden alternatif forum)

Guardian gazetesi Kopenhag blogu

Democracy Now!

Climate Justice Action

Climate Collective 

350.org

Friends of The Earth

Greenpeace International

Yeşiller Kopenhag İletişim Merkezi

Yeşil Gazete

Kopenhag Postası / İklim için Gençlik

Açık Radyo'nun Kopenhag Günlüğü'ne  abone olun!

iTunes*GoogleReaderRss**
 Kopenhag Günlüğü Podcast 

* iTunes servisinin çalışması için bilgisayarınızda iTunes yazılımının yüklü olması gereklidir.

** Eğer tarayıcı olarak Internet Explorer kullanıyorsanız, rss servisinin çalışması için bilgisayarınızda en düşük IE 7 yüklü olmalıdır.