İstanbul'da Yolculuk

-
Aa
+
a
a
a

Yolculuk deyince aklımıza hep gidilen uzak yerler geliyor.  Döndüğümüzde gördüklerimizi ve yaptıklarımızı ballandıra ballandıra, bazen de biraz abartarak dostlarımıza anlatıyoruz.  Ya İstanbul içinde yaptığımız yolculuklar? Yolculuk kavramında mesafe kadar harcanan zaman da hesaba katılırsa, işyerleri, okulları evlerinden uzak olanlar İstanbul içinde  her gün yolculuk yapıyorlar demektir.  Bu yolculuklar da zevkli, eğlenceli, eğitici ve yaratıcı  birer deneyim olabilir  pekâlâ.

 

Her yola çıktığınızda turist gözlükleri takarak bildiğiniz yerlere ilk defa gidiyormuş gibi bakmaya çalışırsanız İstanbul'un sunduğu güzellikleri tekrar tekrar keşfedebilirsiniz.  İstanbul'un hemen hemen her yerinden deniz manzarası bir şekilde karşınıza çıkar.  Barbaros bulvarından Beşiktaş'a doğru inerken kız kulesi sizi efsanelerine sürüklerken, köprülerden geçtiğinizde boğazın mavisine,  mevsimine göre  bazen erguvan moru, bazen de katırtırnağı sarısı eşlik edebilir. Vaktinizi etrafı seyretmekle değerlendiriyorsanız doğal güzelliklerin pek yer almadığı caddelerde de yol kenarında ilginizi çekecek ev, dükkan, lokanta, kafe, otel gibi değişik mimari yapılar ve bunların üstleri ve çevrelerinde  reklam panoları bulabilirsiniz.  Her birini okumaya başlarsanız  piyasa hakkında bilgi edindiğiniz  gibi estetik konularda da görüşleriniz oluşur. Kalabalık bölgelerde insanları inceleyebilir, giysilerin semtlere göre gösterdiği farklılıkları, modadaki son trendleri, insanların genel mutluluk ortalamasını gözlemleyebilirsiniz.

 

Etrafı seyretmekle yetinmek istemeyenler için farklı seçenekler de var.  Bunlardan bence  en zevklilerinden biri her zaman, her türlü vasıta içinde  kitap okumaktır.  Sürükleyici bir kitap size ineceğiniz durağı unutturabilir.  Kitap okuma alışkanlığı olmayan veya bir vasıtada kitap okurken görme problemi çekenler için bir o kadar eğlenceli ve eğitici seçenek kulaklıkla radyo dinlemektir. Bir radyolu cep telefonu veya cep radyosu edindikten sonra yol boyunca  özellikle Açık Radyo'yu dinlemeyi seçerseniz yolculuğun ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini fark etmez, arada birçok şey öğrenmiş olursunuz.  Radyonuzu evinizde unutacak kadar  kafanız doluysa, o gün  yapacağınız işlerin  listesini bir kağıda yazabilirsiniz. Bu listeler zamanla günlüğe, günlükler de zamanla değişik konularda  yazılara dönüşebilir. Bunları  yapamayacak kadar yorgunsanız başınızı pencereye dayayarak uyuklama şansına da sahipsiniz tabii ki.

 

Yolculuklar sırasında her gün küçük  maceralar  yaşanır ve bu maceraların her biri siz farkında olmasanız da yaratıcı yanınızı besler.  Yaratıcılığı geliştirmek için her gün gidilen yerlere farklı yollardan gidilmesi öneriliyor. İstanbul'da bu olanağı sağlayacak çok değişik vasıtalar kullanılabilir.  Özel arabanız veya motosikletinize binebileceğiniz gibi, otobüs, minibüs, metro, tren, vapur, deniz otobüsü gibi kamu vasıtalarını tercih edebilirsiniz. Ancak, sürekli kendi özel arabalarını kullanan veya servisle işyeri veya okuluna gidenlerin  İstanbul maceraları  yaşamaktan yoksun kalacaklarını hatırlatmak isterim. Özel arabanızda iken bir  minibüs sürücüsü veya yolcularıyla yapılan sohbetleri dinleyemez veya bunlara katılamazsınız.  Deniz otobüslerinde veya vapurlarda edinebileceğiniz yeni arkadaşlara rastlamazsınız.  Vasıta değiştirirken arada bir yerlerde inmediğiniz için İstanbul'un çeşitli semtlerinde değişik lezzetlerdeki simit, poğaça ve börekleri tatmamış olursunuz. Güneşli bir havada sırf o anda canınız çektiği için  bir çay bahçesinin önünde durup yeni demlenmiş bir çay içemezsiniz.  Yanlış bir yerde inip, oraya ileride gitmeniz gerektiğinde nasıl gidebileceğinizi  keşfedemezsiniz.

 

Her gün  yapılan bu zevkli İstanbul yolculuklarından vazgeçmek aslında çok zor.