İstanbul'da Gece Yarısı Bisiklet Turu: Velonotte!

-
Aa
+
a
a
a

 

Bu haftasonu, Cumartesi gecesi,  İstanbul’da daha önce görülmemiş bir bisiklet şenliği var. Bugüne kadar Moskova, Roma, New York, Londra ve St. Petersburg’u mesken tutmuş büyük bisiklet turu “Velonotte”, 18 Mayıs Cumartesi gecesi İstanbul’da yapılacak. Açık Radyo da tur boyunca canlı yayında olacak. Açık Dergi’de Velonotte ekibinden Sergey Nikitin ve Maria Nikitina konuğumuzdu.

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için: mp3, 39.1 Mb.

 

15 Mayıs 2013 tarihinde Açık Radyo’da Açık Dergi programında yayınlanmıştır.

 

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

 

 ***

Uğradığı şehirlerin tarihi ve kültürel mirasını tanıtmayı amaçlayan ve İstanbul’da yaklaşık üç buçuk saat sürecek “Velonotte” bisiklet parkurunda, şehrin önemli mimari yapılarının önünde molalar verilecek ve alanında uzman akademisyenlerin kentin tarihi ve kültürel dokusuyla ilgili verdiği bilgileri katılımcılar kulaklıklarıyla Açık Radyo’dan dinleyecek. Kentin kültürel mirasını aktaracak akademisyenler arasında mimarlık tarihi uzmanı Afife Batur, tarihçi İlber Ortaylı, Cambridge Üniversitesi’nden tarihçi David Abulafia, İngiltere kültürel mirasını korumak amacıyla kurulmuş “English Heritage” programından Andrew Saint ve Moskova Üniversitesi’nden Mikhail Meyer gibi isimler var.

 

Gece 24.00’den sabaha karşı 03.30’a kadar devam edecek “İstanbul Velonotte” Sultanahmet’ten başlayıp, Fatih, Galata ve Tophane’den geçerek Beşiktaş’a ulaşacak. Beşiktaşta bisikletli katılımcıları bir sürpriz bekliyor: feribotla boğaza açılacak bir gemide canlı performanslar..

 

İstanbul Velonotte, 20. yüzyılın hem Türkiye’de hem Rusya’da yaşamış olan iki önemli şahsiyetine, şair Nazım Hikmet ve tarihi yapıların koruması için yaptığı çalışmalarla bilinen yazar ve hukukçu Çelik Gülersoy ve ithaf ediliyor.

 

Katılım için tek şartın bisiklete binebilmek olduğu bu tur, Açık Radyo’da özel bir yayınla başından sonuna kadar takip edilecek. Canlı telefon bağlantıları, özel konuklar ve müzikle bu geceyarısı turu kulağınıza dolacak.

 

Bu bisiklet turunun nasıl birşey olduğuna dair bir fikir vermesi için: 2012 yılında St Petersburg’da gerçekleştirilen ve yaklaşık 5.000 kişinin katıldığı Velonotte’yi buradan izleyebilirsiniz:

 

Katılım ve ayrıntılı bilgi için:

[email protected] / +90 216 208 20 00

 

http://www.velonotte.com

http://www.velonotte.com/#!istanbul-2013/cmiq