IPCC: İklim Değişikliğinin Etkileri, Adaptasyon ve Kırılganlıklar Raporu

-
Aa
+
a
a
a

 

IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli), 31 Mart 2014 tarihinde İklim Değişikliği 5. Değerlendirme Raporu'nun "İklim Değişikliğinin Etkileri, Adaptasyon ve Kırılganlıklar" başlıklı ikinci bölümünü yayımladı. Raporu farklı programlarımızda farklı yönleriyle ele aldık.

 

Rapora ve raporla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz:“Climate Change 2014: Impacts, Adaptation, and Vulnerability”

 

Ve önemli bir not: İklim Ağı ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde, IPCC 5. Değerlendirme Raporu’nun başyazarlarından Prof. Dr. John Morton ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Barış Karapınar’ın katılımıyla, rapordaki bulguların son yılların en kurak dönemini yasayan Türkiye açısından öneminin değerlendirileceği bir toplantı gerçekleştiriliyor. 11 Nisan 2014 tarihinde, saat: 10.00 - 12.00 arasında Boğaziçi Üniversitesi Anbert Long Hall'da gerçekleştirilecek toplantımıza herkes davetlidir. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Açık Yeşil

 

8 Nisan 2014

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden, özellikle tarım ekonomisi üzerine çalışan Doç. Dr. Barış Karapınar Açık Yeşil’de konuğumuzdu. Karapınar, aynı zamanda IPCC'nin yeni yayımlanan 5. Değerelendirme Raporu'nun “İklim Değişikliğinin Etkileri, Adaptasyon ve Kırılganlıklar” konulu 2. bölümünün yazarlarından biri. Barış Karapınar’la IPCC'nin son raporundan yola çıkarak iklim değişikliğinin etkileri ve adaptasyon konusunu konuştuk.

İndirmek için: mp3, 27.4  Mb.

 

Su Hakkı:

 

8 Nisan 2014

 

Su Hakkı'nda bu hafta IPCC'nin İklim Değişikliği 5. Değerlendirme Raporu'nun yeni yayımlanan ikinci bölümünü ele aldık.

 

İndirmek için: mp3, 24.3 Mb.

Ekonomi & Ekoloji:

3 Nisan 2014

Ekonomi & Ekoloji’de bu hafta, IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanan, iklim değişikliğinin etkileri, iklim değişikliğine adaptasyon, iklim değişikliğinden en fazla etlilenecek bölgeler hakkındaki :raporunu konuştuk: Dinlemek için tıklayın.

Açık Yeşil’in, Ekonomi & Ekoloji'nin ve Su Hakkı'nın podcast servisine ulaşmak için tıklayın.