Duvar Değil Köprü !

-
Aa
+
a
a
a

 

İsrail Gazze'den çekiliyor olabilir, ama Batı Şeria'daki illegal duvarın yapımı sürüyor.İsrail, duvarın Filistin intihar saldırılarını önlemek için gerekli olduğunu savunurken, Filistinliler duvarın topraklarına tecavüz olduğunu belirtiyorlar. 

Amacı ve işlevi tartışmalı olan bu duvar, özellikle graffiti sanatçıları ideal bir çalışma alanı.

BBC News web sitesi okuyucularından Andrew Holbrook duvarın üzerindeki graffiti çalışmalardan bazılarının fotoğraflarını çekmiş. İngiliz graffiti sanatçısı Banksy'nin de duvarda dokuz çalışması var.

 Banksy duvarı kesinlikle kınadığını belirtiyor, ve bu sebeple İsrail'in graffiti sanatçıları için şu anda en doğru çalışma alanı olduğunu söylüyor. Bu yeşil kapı duvarın Beytüllahim bölgesinde iki İtalyan graffiti sanatçısı tarafından yapılmış.  Duvarın birçok yerinde rastlanan sembolik kapılar Filistinlilerin yürüyüp gitme özgürlüklerinin kısıtlanmış olmasına dikkati çekiyor.
  

  

Beytüllahim'de uluslararası sanatçılar İsrail karşıtı, Amerika karşıtı ve kapitalizm karşıtı sembolleri işleyen resimler yapmışlar. Buna rağmen Filistinlilerin büyük bir kısmı, duvara graffiti ve resim yapılmasından rahatsız, çünkü bunu duvarın varlığını kabullenmenin bir biçimi olarak görüyorlar.

  

 

Bu gözler 12 metrelik beton duvardan aşağıyı izliyor. Sarındığı kefiye ise Filistin direnişinin bir sembolü. Altında şu sözler yazıyor: "Varolmak Direnmektir."

 

* İngiliz graffiti sanatçısı Banksy'nin bir çalışması.