Dünya Sosyal Forumu'nda sıcak siyaset

-
Aa
+
a
a
a

27 Ocak 2006NTVMSNBC

Yıllardır dikatörlüklerden ve baskılardan paylarına düşeni yeterince almış olanlar, kıtayı iyiden iyiye kızıla boyamaya başladılar.

Lakin, mevzu Latin Amerika'da yükselen sol hareketler olunca, şu itiraz notunu düşmekte fayda var: "Birkaç sol var soldan içeri". Bachelet'in solu ile, Evo Morales'in solu birbirinden ne kadar farklı ise, Chavez'in solu da Lula'nin solundan o kadar farklı. Chavez' in sert dış poltikasına karşın (Evo'yu henüz bilmiyoruz), diğerleri daha temkinli.Ortak noktaları ise, hiçbiri ABD ile işbirliği konusunda can atmıyor. Ve özellikle ABD dış politikasına karşı önemli eleştiriler yöneltiyorlar.Özetle, Türkiye'de "sağ" ne ifade ediyorsa, Latin Amerika'da da "sol" onu ifade ediyor. Hangi Latin Amerika ülkesinde siyaset yapıyorsanız yapın, söyleminiz belli oranlarda "sol" esanslı olmalı...İşte böyle bir havada, 6. Dünya Sosyal Forumu, Şehir Üniversitesi'nden Paseo Los Proceres meydanına kadar yapılan açılış yürüyüşü ile resmen başladı. Oldukça renkli geçen yürüyüşün, öncekilerden farkı, katılımın daha az olmasıydı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan Dünya Sosyal Forumu açılışları son derece kitlesel ve görkemli oluyor ve tüm gezegenin rengi eyleme yansıyordu. Tüm renklerin olmamasını, bu sene forumun 3 merkezde yapılıyor olmasına bağlasak da, "resmi" olarak desteklenmesine rağmen, Chavez'e bu denli muhabbet gösteren Venezüellalı kardeşlerimiz belli ki yurt dışından gelen dostları ile turlamak konusunda çok da istekli değillerdi. 

Memleket için çok önemli bir mesele olan "sayısal" tahmin konusunda kendimi çok yeterli görmeyip, bu tahmini uluslararası ajanslara havsle edip, şöyle bir not düşeyim: Kortej çoook uzundu ama geçen seneler kadar değil.Tüm katılımcıların cemi cümle hazır bulunduğu eylem, beklendiği gibi Latin Amerikalıların hegemonyasında geçti. Hoş, eylem için yaptıkları hazırlıkları, maskeleri, gösterileri, dansları ve melodik sloganları izleyince, insan bundan hiç mi hiç rahatsızlık duymuyor. Aksine pek bir mutlu oluyor. Konu Latinler olunca; devrimi bilmiyorum ama, mücadele de burada "ezilenlerin şenliği" oluyor...Beklenen katılımı göstememiş olmalarına rağmen, Venezüellalılar kortejin en kalabalık grubuydu: Onlardan sonra sırasıyla Brezilya delegasyonu, Arjantin delegasyonu, Kolombiyalılar, Bolivyalılar, Kübalılar ve diğer Latin Amerika ülkeleri geliyordu. ABD'li, Kanadalı ve Avrupalı aktivistler ise, birkaç pankartın dışında tüm eyleme dağılığ, her kortejden tat almaya bakıyorlardı. Ki buna da değerdi.Pankartlarda yükselen belirgin konular ise, başta ABD ve George Bush olmak üzere savaşın, emperyalizmin, ırkçılığın, ayrımcılığın ve bilimum yerel, bölgesel, evrensel muhattaplarına karşı yükseltilen öfke idi.Bunun yanında Amerika'nın Latin Amerika'da ısrarla uygulamaya koymaya çalıştığı ve Peru, Meksika, Kolombiya dışında da çok destekçisinin kalmadığı FTAA (Free Trades Areas Agreement-Serbest Ticari Bölgeler Anlaşması), Kolombiya Planı, WTO tarım politikaları gibi anlaşmalar da eylemcilerin öfkesinden nasibini aldı.'Yürüyüşte kimler vardı' sorusunu bazıları haksızlık olur diye tek tek vermeyelim. Onun yerine konulara göre dağıtalım, ki ona da yer olmayacaktır. Sonuçta başta Latin Amerikalı aktivistlerden mütevellid bir aura içinde topraksız köylüler, savaş karşıtları, feministler, öğrenciler, kadınlar, çevreciler, kampanyacılar (iklim değişikliği, patent terörü, AIDS, çocuk hakları, organik tarim- GDO karşıtlığı vb...), sendikacılar, işçiler, alternatif medyacılar, silahlanma karşıtları ve Simon Bolivar, Che Guevara, Hugu Chavez, Fidel, Evo Morales ve Filistin ve Irak ve daha niceleri eylemde cismen ve ruhen olarak yerlerini aldılar... 6. Dünya Sosyal Forumu bugün sabah (yerel saat ile) 08.30'da başlayacak ve akşam geç vakitlere kadar sürecek olan toplantılarla yoğun gündemi olarak başlıyor. Bugünün en ünlü konuşmacısı ise, deniz piyadesi oğlunu Irak işgali sırasında kaybetmiş ve savaşı protesto etmek için Bush'un Teksas'taki çiftliği ve Washington'da tek başına yürüttüğü protesto ile tanınmış olan savaş karşıtı anne Cindy Sheehan...Kaçırmamak için yazıyı burada bitirip, toplantı bölgesine geçiyorum.