Dirsek

-
Aa
+
a
a
a

Açık Kitap'tan Tadımlık:

 

Temel amacı istasyon belirtmek ve dinlenen radyonun kimliği hakkında bilgi vermek olan minik sesler veya ses kolajlarıdır. Açık Radyo 'dirsek'leri, dinleyicisine biten ya da başlayacak olan programın içeriği hakkında ipucu vermekte, konunun tanımlanmasına ve tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Dirseklerin Açık Radyo'daki en önemli amaçlarından biri, radyonun "kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine açık" olduğu mottosunu pekiştirmektir. Bu nedenle yüzlerce farklı ses seçilerek birçok farklı dirsek oluşturulmuştur. Dirsekler, kendilerine verilen ada yakışır biçimde teknisyenlere destek olmakta; yayın süresini ayarlamaya yardım ettiği gibi, geciken programcıların gecikme sürelerini de tamponlamaktadır. Lâkin, her dirseğin temasının oluşturulması, uygulanması, montajlanması günler sürerken, bir dirseğin süresinin bir dakikayı geçmiyor olması teknik ekibin kanayan yarasıdır.

 

"Çeşitliliğiyle ve çokluğuyla beni memnun eden Açık Radyo zımbırığı."

Eli Haligua -Teknisyen

 

"Hani bilmediğin bir şehirde gezerken bir şehir planı görürsün ya, üzerinde 'şu an bu noktadasınız' yazar; işte dirsek tam olarak öyle birşey."

Volkan Artunç - Teknisyen

 

"Dirsek, Açık Radyo'nun kendine yakışanı giymesidir."

 Çağrı Akyurt - Teknisyen

 

"Dirsekler, bir radyonun karnesidir"

Jak Kohen - Programcı, yayın sorumlusu            

 

Hepsinin ötesinde, bir Açık Radyo dinleyicisinin deyişiyle programlar arasında yayınlanan ilginç 'sesli medya' örnekleri. Fransızca tekerlemeler, ne söyleyeceğini unutmuş, lafı geveleyen insanlar, önemli kişilere ait tarihsel konuşmalar... Hepsinin ortak noktası,  sonlarında yer alan bir cümle: 'Söz uçar... Açık Radyo.'

 

"Malzemesi ses olan bir medya mecrasının kendi kendine nispet yaparcasına 'söz uçar' demesine bayılıyorum; Açık Radyo bunu, her ne kadar söylendikten sonra birgün 'öksüz' kalacağını muhtemel gördüğü sözlerin, deyişlerin, iddiaların arkasına yapıştırıyor olsa da radyodan çıkan her ses kanatlıdır."

Deniz Koloğlu / Programcı, yayın sorumlusu asistanı

 

. Teknik Masa Şövalyeleri .