Devlet göz yumdu, korucular katletti

-
Aa
+
a
a
a

FERİT ASLAN

5 Kasım 2009www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&ArticleID=962738&Date=5.11.2009&CategoryID=97

DİYARBAKIR - Ergani İlçesi’nde korucu olan İsmail Akyol ile oğlu Abbas Akyol, devletin verdiği kalaşnikoflarla katliam yaptı. Pusu kurarak aynı aileden dört kişiyi öldürdüler. Katledilenler korucular hakkında jandarmaya, savcılığa iki kez başvurmuş, korunmadıkları için son olarak İnsan Hakları Derneği’ne giderek “Onlar korucubaşı bizi tehdit ediyorlar, devlet ise bizi korumuyor. Öldürüleceğiz” demişlerdi. Onları koruculara karşı korumayan devlet dün cesetlerinin başında inceleme yapıyordu. Dün korucular tarafından öldürülen Necmettin Aras ve karısı Perihan Aras 1 Ekim 2009 günü iki kişi Diyarbakır İnsan Hakları Derneği’nden içeri girmişti. İHD’deki avukat Serdar Çelebi’ye Ergani’nin Azıklı köyünden geldiklerini söylediler. Necmettin Aras, eşi Perihan Aras’ın korucubaşı olan amcası ve korucu olan babası ile ağabeyi tarafından tehdit edilip, kendisinden rüşvet istendiğini söyledi. Korucuların devletin silahlarıyla üzerlerinde kurdukları baskıyı şöyle anlatıyordu:

Boşanmaya zorladılar

“Perihan Aras ile evli olmama rağmen korucu olan ailesinin, zoruyla üç ay ayrı kaldık. Eşimin benden boşanmasını istediler. Onu para karşılığı yaşlı biri ile evlendirmek istiyorlar. 1 yıl önce Perihan Akyol ile evlendim. Daha sonra korucu olan eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsız edildim. Korucu olan aile, Ergani Jandarma Karakolu’nun da desteği ile beni sürekli rahatsız ediyor. Bize zulüm etmeye başladılar. Yaklaşık 3 ay önce benim şehir dışında olduğum bir dönem eşim Perihan, korucu olan babası İsmail Akyol ve ağabeyi İlyas Akyol tarafından zorla evine götürüldü. Eşimle birlikte düğünde takı olarak gelen 7- 8 bin TL değerindeki altına da el koydular. Ergani’ye döndüğüm zaman eşim Perihan beni arayarak, kendisini önce boşandırarak sonra da para karşılığı bir başkası ile evlendirilmek istediklerini söyledi. Eşim kendisine sahip çıkmamı istedi. Sonra kaçarak yanıma geldi.Biz durumu Ergani Jandarma Karakolu’na bildirdik. Karakol hiç bir şey yapmadı. Ardından İsmail Akyol benden tehditle para istemeye başladı. Tehditlerin sürmesi üzerine durumu karakola bildirdik. Karakola korucu İsmail Akyol da çağrıldı. Karakol komutanın yanında, ‘Ya bu parayı vereceksin, ya da seni öldüreceğim’ şeklinde beni tehdit etmesine rağmen Karakol Komutanı Faruk adlı başçavuş hiç sesini bile çıkarmadı.

‘Onlar korucu gücümüz yetmez’Son olarak 18 Ağustos günü Ergani sebze halinde bu korucular bana saldırdı ve dövdü. Hastaneye kaldırıldım. Bu olaydan sonra bizden 40 bin TL para istemeye başladılar. Bizim bu parayı verecek durumumuz olmadığını söyledim. Karakola yaptığımız üçüncü şikayette Faruk Başçavuş bize ‘Bunlar sizden 40 bin TL istiyor, ben de bunu 20 bin TL’ye düşürdüm. Bunu getirmezseniz artık ben karışmam. İsterseniz birbirinizi öldürün’ dedi. İlçe Savcılığına da başvurmamıza rağmen sorun çözülmedi. Bunlar korucudurlar ve gücümüz yetmiyor bunlara.

"Ne yapacağımızı bilmiyoruz.”İHD yetkilileri, eşi Necmettin Aras ile kendilerine gelen Perihan Aras’ın, “Babam beni para karşılığı yaşlı bir kişi ile evlendirmeyi planlıyordu” dediğini anlattı.

İHD Diyarbakır Şubesi bu gelişmelerin ardından Ergani Başsavcılığına korucular hakkında suç duyurusu ve güvenlik talebinde bulundu. İHD İçişleri Bakanlığı ve Ergani Kaymakamlığı da bilgilendirdi.Ancak devletin bütün kurumlarının tehditten haberdar olmasına karşın alınan bir önlem yoktu. Korucubaşı İsmail Akyol ile korucu oğlu Abbas Akyol, dün saat 11.00 sıralarında Ergani’nin Diyarbakır karayolu çıkışındaki Gündoğan Kavşağı’nda pusu kurdu. Araçta defalarca devlet bir yardım görmek için başvurmuş Necmettin Aras, eşi ve saldırganların kızı-ablası Perihan Aras, Necmettin Aras’ın babası Süleyman Aras ve annesi Belkisa Aras vardı.

Atış alanlarına girdiğinde korucular İsmail Akyol ve Abbas Akyol, devletin verdiği ve üüzerlerine zimmetli Kalaşnikof tüfeklerle çapraz ateş açtı. Araçtaki dört kişi böylece göz göre göre katledildi. Olayın ardından Diyarbakır’dan Ergani’ye takviye ekipler gönderilerekgüvenlik önlemleri alındı. Ölenlerin yakınlar olay yerine gelerek gözyaşları döktü. Saldırının ardından İsmail Akyol ve ve Abbas Akyol jandarmaya giderek teslim oldu. (dha)