Charlie Hebdo Katliamı

-
Aa
+
a
a
a

Fransız mizah gazetesi Charlie Hebdo'nun Paris’teki merkezine yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Fransa'da üç gün yas ilan edildi. Fransa'da ve bütün dünyada saldırıyı yüz binlerce kişi sokakta protesto etti.

Bugün ve dün Açık Gazete’de programcımız Ahmet İnsel’le Charlie Hebdo’yu ve bu saldırının bütün dünya için ne demek olduğunu ve gelişmeleri konuştuk.

İndirmek için mp3, 24.3 mb.

9 Ocak 2015 tarihinde Açık Radyo'da Açık Gazete programında yayınlanmıştır.

İndirmek için: mp3, 30.4 mb.

8 Ocak 2015 tarihinde Açık Radyo’da Açık Gazete programında yayınlanmıştır.

Açık Gazete’nin podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

"Je suis Charlie" (Ben de Charlie'yim) 

Açık Dergi’de, özgür basına yapılan bu büyük saldırıyı ve Charlie Hebdo’yu programcılarımızdan (Tarama Ucu) ve çizer Ömürden Bakaçhan’la ve yazar Foti Benlisoy'la konuştuk.

Charlie Hebdo'yla zamanında ortak sayı çıkarmış olan Leman Dergisi'nin genel yayın yönetmeni Tuncay Akgün saldırı hakkında şöyle dedi: "Bu mizaha yapılan en büyük saldırıdır. Saldırıda katledilenlerin hepsi arkadaşımızdı ve Türkiye'yi çok iyi tanıyan insanlardı. Hepsi 68 ruhuyla mayalanmış, Fransa ve dünya tarihinin en önemli karikatüristlerdendi. Üç kuşağı da katlettiler böylece. Oysa bu insanlar sadece Fransa Cumhuriyet devriminin en büyük kazanımı olan düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanıyorlardı."

 

Julian Assange ise, "Dünya Charlie Hebdo'nun intikamını şimdi bütün karikatürlerini baştan basarak almalı. Sansür saldırıları kaybetmeye mahkumdur," dedi.

İndirmek için: mp3, 20.7 mb.

7 Ocak 2015 tarihinde Açık Radyo’da Açık Dergi programında yayınlanmıştır.

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

Bağlı olduğu dosyalar