Bi Tur Versene

-
Aa
+
a
a
a

Aydan Çelik

Bi Tur Versene

Optimist Kitap,

2012, büyük boy, 151 s.

Açık Dergi’de bisiklet üzerine yazı ve çizilerini derlediği Bi Tur Versene başlıklı yeni çıkan kitabı vesilesiyle, Açık Radyo dinleyicilerinin de çok yakından tanıdığı, yazar, çizer ve Açık Radyo programcısı* Aydan Çelik’i stüdyomuzda ağırladık. Aydan Çelik’le  kitabın serüveninden, bisikletten, bisiklete binmekten ve bisikletçinin dünyasından söz ettik.

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için: mp3, 29 Mb

 

23 Ocak 2013 tarihinde Açık Radyo’da Açık Dergi programında yayınlanmıştır.

 

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

 

Bi Tur Versene, geçtiğimiz hafta Açık Dergi’nin içinde haftada bir yayınlanan “Bu Köşe Kitap Köşesi” için Ceyhan Usanmaz’ın seçtiği kitapların da arasındaydı. Ceyhan Usanmaz Bi Tur Versene’yi şöyle tanıtmıştı:

 

“Aydan Çelik ismine aşina olanlar aslında nasıl ‘yazı ve çiziler’le karşılaşacaklarını az çok tahmin ediyorlardır Bi Tur Versene kitabında; yeni tanışacaklar, özellikle ‘alelade’ bisiklet yazıları bekleyenler ise sanırım bir hayli şaşıracaklar. Bağış Erten’in de önsözde dikkat çektiği gibi, ‘Turgut Uyar şiiri de çıkar bu satırlarda karşınıza, Can Baba da, Tarihçi Hobsbawm’la da söyleşirsiniz, Evliya Çelebi’yle de. Bir türküden dem vurur bazen, sonra Pink Floyd’un duvarından bir taş aşırır. Çerkesliğinden yola çıkar, gider bir yazısına ‘Bisiklet, At, Çerkesler ve Zorro’ başlığı koyar, sonra trafik karşıtı ruhuyla isyana çağırır. Bisiklet efsaneleri Lance Armstrong’a ‘İhtiras Tarmvayı’ndan bahseder, Pantani’ye kotun kumlu mu diye sorar, Cadel Evans’a ‘Aleyküm Selam’ der.’  Yazıları kadar Aydan Çelik’in çizileri de bu doğrultda bir hayli ‘şaşırtıcı.’

 

Bisiklete bakışın yavaş yavaş değişmeye başladığı şu günlerde –ki bazı caddelerde bisiklet yollarının ayrıldığını bile görebiliyoruz artık– eminim Bi Tur Versene kitabı da bu sürece katkıda bulunacaktır.”

 

* Aydan Çelik ve Esra Artan'ın birlikte hazırladığı, bisiklet üzerine bir program olan Şeytan Arabası'nı 15 günde bir çarşambaları 14:00'te Açık Radyo'da dinleyebilirsiniz.