Belle & Sebastian

-
Aa
+
a
a
a

Pazar sabahı yataktan kalktınız. Bir süre aylak aylak gezindikten sonra sonunda uyandınız. Kahvaltı, gazete, kahve eşliğinde keyifli bir şeyler dinlemek istiyorsunuz. Aradığınız şey Belle & Sebastian.Grup ismini Fransız bir çocukla köpeğinin maceralarını anlatan bir televizyon dizisinden almış. Glasgow'lu 7 kişilik bir grup bu. Çok ama çok sevimli bir müzikleri var. Besteler 60'ların folk-rock şarkıları havasında, şarkı isimleri ve sözler güzel bir öykü okuduktan sonra yüzünüzde kalan gülümseme gibi. Alın size birkaç örnek:

 

Fox In The Snow (Albüm: If You're Feeling Sinister)Asleep on a Sunbeam (Albüm: Dear Catastrophe Waitress)

Think about a new destinationIf you think you need inspirationRoll out the map and mark it with a pinI will follow every directionJust lace up your shoes while I'm fetching a sleeping bag, a tent...Another summer's passing byAll I need is somewhere I feel the grass beneath my feetA walk on sand, a fire I can warm my handsMy joy will be complete

(Eğer esine ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, yeni bir hedef bul, aç haritanı, bir raptiye batır, sadece ayakkabılarını bağla, ben uyku tulumunu ve çadırı toplarken...Bir başka yaz daha geçiyor, tek istediğim ayaklarımın altında çimenleri hissedebileceğim bir yer, kumda yürümek, ellerimi ısıtabileceğim bir ateş. Keyfim yerine gelecek.) Belle & Sebastian'ın kuruluşunun çok ilginç bir hikâyesi var. Grubun kurucusu Stuart Murdoch üniversitede müzik sektörüyle ilgili bir ders alıyormuş. Bu dersin bitirme projesi için bir grup kurmaya ve bir de albüm çıkarmaya karar vermiş. Grubun üyelerini Glasgow'daki kafelerden birine gidip biraz da içgüdülerine güvenerek seçmiş. Böylece gitarda ve vokalde kendisi olmak üzere, kemanda Sarah Martin, gitarda Steve Martin, klavyede Chris Geddes, basta Stuart David, davulda Richard Colburn, ve çelloda Isobel Campbell'dan oluşan 7 kişilik bir grup oluşmuş. O sırada grubun bütün üyeleri üniversite öğrencisiymiş ve bu girişimi sadece bir proje seviyesinde bırakıp bir iki albüm çıkardıktan sonra ayrılmayı planlıyorlarmış. Fakat işler planın biraz dışına çıkmış.

1996'da ilk albümleri "Tigermilk"in sadece 1000 kopyası çıkmış. Bu albüm öylesine beğeni toplamış ki, bulunamadığı için ikinci el piyasasında 75 pound gibi fiyatlara satılmaya başlamış. İkinci albümleri "If You're Feeling Sinister", Amerika'da da çok iyi tepkiler almış.

 

Müzik dergileri dışında The Sunday Times gibi gazetelerde de grup hakkında yazılar çıkmaya başlamış. Grup bu kadar beğenilmesine rağmen uzun süre medyaya fotoğraflarını vermekten kaçınmış. Grubun üyesi olmayan çıtı pıtı bir kızın fotoğraflarını albüm kapaklarında kullanmışlar. Büyük konser salonlarında konser vermek yerine mahalle kafelerinde, kiliselerde ve evlerde konserler vermişler.

Siz bir pazar sabahı Belle & Sebastian'ı dinleyin, bir de bakmışsınız her sabah onları dinler olmuşsunuz.

 Belle & Sebastian'ın bu güne kadar çıkan albümleri:

 

1996 – Tigermilk

1996 – If You're Feeling Sinister

1998 – The Boy With The Arab Starp

2000 – Fold Your Hands Child, You Look Like A Peasant

2002 – Storytelling

2003 – Dear Catastrophe Waitress