Barış İçin İsrail'den Sesler

-
Aa
+
a
a
a

İsaril'in Gazze'ye havadan, denizden ve şimdi de karadan saldırısı -bu yazının yazıldığı ana kadar- 600'den fazla Filistinliyi öldürdü, 2700'den fazla da yaralı var. On tane İsrailli çldürüldü, bunların üç tanesi kendi tarafının ateşiyle ölen İsrailli askerlerdi. Ölüm ve yaralanmaların yanında, Gazze halkı İsrail devletinin neden olduğu çok ciddi bir insani krizden dolayı acı çekiyor. Ancak, İsrail'de de bu saldırıya karşı muhalefet de var.

 

İsrailli profesör Neve Gordon, Hamas roketlerinden en çok etkilenen Güney İsrail'deki Negev'de bulunan Ben Gurion Üniversitesi'nin Siyaset ve Devlet Bölümü'nün başkanı.

 

Berşeba'dan telefonla konuştuğum Neve Gordon şöyle diyor: "Yaklaşık bir saat önce, evimden çok da uzak olmayan bir yere bir roket isabet etti. İki çocuğum geçen haftadan beri sığınakta uyuyor. Yine de İsrail devletinin yaptığını kabul edilemez buluyorum... Sorun şu; İsraillilerin çoğu, 'İsrail üç yıl önce Gazze'den çıktı, ama Hamas hâlâ roket saldırılarına devam ediyor' diyorlar. Ayrıntıları unutuyorlar. Ayrıntı, Filistinlilerin bir kafeste yaşadığı. Ayrıntı, temel gıda maddelerinden, sudan, elektrikten yoksun oldukları. Bu tür ayrıntıları unutursanız söyleyeceğiniz tek şey, 'neden hâlâ bizi vuruyorlar?' olur. Burada medyanın onlara pompaladığı bu,  'o zaman bu savaş haklı' diye düşünürsünüz. Eğer, üç yıldır Gazze Şeridi'nde olanlara, İsrail devletinin Filistinlilere yaptıklarına bakarsanız, Filistin direnişini haklı bulursunuz. Burada ana akım medyada eksik olan şey bu.

 

Gordon geçen haftasonu 10,000'den fazla İsrailli ile birlikte Tel Aviv'de düzenlenen büyük bir barış yürüyüşüne katıldı. Uzun süreli barış aktivisti Uri Avnery de oradaydı. Bu işgali "bir suç" olarak niteliyor, "çünkü herşeyden önce, Ehud Barak'ın ve Tizpi Livni'nin açıkça ve utanmazca yürüttüğü seçim kampanyasıdır. Ehud Barak'ı, İsrail Savunma Gücü askerlerini, Knesset'de daha fazla sandalye elde etmek için kullanmakla suçluyorum. Tizpi Livni'yi, başbakan olabilmek için bu vahşeti savunmakla suçluyorum" diyor. İsrail seçimleri Şubat'ta yapılacak.

 

Bu saldırı, sağcı Likud lideri ve eski İsrail Başbakanı, en savaş yanlısı ve en güçlü başbakan adayı Benjamin Netanyahu'yu güçlendiriyor. Netanyahu Gazze'ye saldırıyı tam olarak desteklerken, onun İsrailli vicdan sahibi, muhalif yeğeni Jonathan Ben-Artzi, askeri mahkemede yargılanıp, bir buçuk yıl hapse mahkum edildi. Brown Üniversitesi'nde öğrenci olarak bulunduğu Providence, R.I.'den konuştu:

 

"Kimsenin yeğeni olarak değil, bir İsrailli olarak konuşuyorum, Amerikalılara körü körüne İsrail'i desteklemek zorunda olmadıklarını söylemek için seslenmeye çalışıyorum, İsrail'in yaptığı herşey kutsal değil, İsrail'i sertçe eleştirip, hükümetimize bunu durdurmasını söylemek zorundasınız."

 

 

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinden Yahudi gazeteci Gideon Levy diyor ki: " Sanıyorum İsrail devleti, bunu İsrail'in kuzeyindeki vatandaşlarını korumak adına meşru buluyor.... fakat bunun için birşey yapmak, bu kadar vahşi ve insanlık dışı bir operasyon demek değil... Bu kan gölünün dışında bir yeni anlaşma yolu bulmak zorunda olduğumuza inanıyorum. Hemen düzinelerce jeti tümüyle çaresiz sivil halkın üstüne yüzlerce bombayla yollamak.... daha bugün beş kızkardeşi gömüyorlardı. Yani, bu benzeri görülmemiş birşey... Böyle devam edemez."

 

Ama ediyor. Birleşmiş Milletler Yardım ve Çalışma Kurumu UNRWA Gazze'de, bombalara karşı korunan okullar açtı, çünkü Gazzeliler dar bir şerit halindeki bir toprak parçasında tutuklu bir şekilde yaşıyor ve kaçabilecekleri bir yer yok. BM Yardım ve Çalışma Kurumu'ndan Christopher Guiness bana kurumun, okulun koordinatlarını İsrail ordusuna bildirdiğini söyledi. Yine de son 24 saatte en az iki okul İsrail tarafından vuruldu. Asma ilköğretim okulunda üç kişi, Jabaliya mülteci kampındaki Al-Fakhura okulunda ise 30'dan fazla ölü 55'ten fazla yaralı rapor edildi.

 

İsrail uçakları Filistinlilere acilen bulundukları yerleri terketmelerini söyleyen broşürler dağıtsa da, belki de dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgesi Gazze Şeridi'nde yaşayan 1.5 milyon Filistinlinin, kaçacak, saklanacak bir yeri yok. Acil ateşkes çağrıları İsrail hükümeti tarafından dikkate alınmıyor ve ABD hükümeti tarafından engelleniyor. Obama yönetiminin de ne yapacağı açık değil, fakat Gazze halkı resmen göreve başlamasını bekleyemez. Şimdi hemen ateşkes olmalı. Ve bu sadece başlangıç.

 

 

Yazının İngilizce aslına ulaşmak için tıklayın:

www.truthdig.com/report/item/20090106_israeli_voices_for_peace/

 

Türkçe'ye çeviren: Demet Hakman