'Avrupa'da Türkiye: Bir Sözden Fazlası mı?'

-
Aa
+
a
a
a

Türkiye Bağımsız Komisyonu Türkiye’nin AB’ye üyeliği sürecinde çok önemli bir rol oynaması beklenenraporunu bugün yayınladı. Bu komisyon tamamen bağımsız, tecrübeleri, pozisyonları ve kişilikleri göz önüne alındığında son derece yetkin, saygın ve güvenilir  dokuz kişiden oluşuyor. Raporun başlığı Avrupa’da Türkiye: Bir Sözden Fazlası mı? Rapor Türkiye’nin üyeliğinin AB için getireceği zorluk ve fırsatları tarafsız bir şekilde inceliyor.

 

Dokuz maddelik Sonuçlar bölümünde durum Türkiye lehine oldukça iç açıcı bir şekilde özetlenmiş. Ana fikir olarak Kopenhag Kriterleri’ni yerine getirir getirmez Türkiye ile müzakerelerin başlaması gerektiğini aksi takdirde AB’nin güvenilirliğinin zedeleneceği ve yapılanın “ahde vefa” ilkesine aykırı olacağı belirtiliyor.

 

Rapor, Brüksel’de European Policy Center’da sunulacak, ama aynı zamanda Verheugen’in yerine geçen Oli Rehn’e verilecek rapor, onun dışında Hollanda Dönem Başbakanı olan, Hollanda Başbakan’ı Balkenende, Schröder, Blair, vs. ile görüşülecek, aynı zamanda kişi olarak da bunların çıkarımları, tespitleri aktarılacak.

 

Komisyonun çalışmaları Açık Toplum Enstitüsü ve British Council tarafından desteklendi.

 

Rapor, Brüksel’de European Policy Center’da sunulacak, ama aynı zamanda Verheugen’in yerine geçen Oli Rehn’e verilecek, onun dışında Balkenende, Schröder, Blair gibi kişilerle görüşülecek, çıkarımları, tespitleri aktarılacak.

 

Geçtğimiz hafta, Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Direktörü Hakan Altınay ile, Türkiye Bağımsız Komisyonu’nun çalışmaları hakkında, Açık Gazete’de yapılan bir söyleşiyi yayımlamıştık. Tekrar okumak isteyenler için:

 

Açık Toplum Enstitüsü ve Türkiye Bağımsız Komisyonu