Açık Radyo'nun Kopenhag Günlüğü

-
Aa
+
a
a
a

Podcast

 

19 AralıkKopenhag İklim Değişikliği Konferansı sona erdi. Ortaya çıkan ve son derece zayıf hedefler içeren ve bir bağlayıcılığı olmayan "Copenhagen Accord" denilen metin tam bir hayal kırıklığı ve dünya için de hiç umut vaad etmiyor. Kopenhag'dan çıkan umut verici tek şey "iklim adaleti" kavramı çevresinde oluşan dünya çapındaki sivil hareket.

Copenhagen Accord. Kaynak: UNFCC United Nations Framework Convention on Climate Change / (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi) resmi web sitesi. http://unfcc.int Açık Radyo da 12 günlük konferansı 7 kişilik gönüllü programcı ekibiyle, -Ömer Madra, Ümit Şahin, Semra Cerit Mazlum, Uygar Özesmi, Mahir Ilgaz, Gökşen Şahin, Oya Ayman- Kopenhag'da hem salondaki toplantıları hem sokaktaki eylemleri günü gününe takip etti.18 Aralık

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı’nın son günündeyiz. Resmi görüşmelerden adil ve bağlayıcı bir anlaşma çıkması olasılığı son derece düşük olsa da, gördüğümüz ve umut verici olan şey şu ki, “iklim adaleti” kavramı çevresinde tüm dünya çapında bir kitlesel sivil hareket yükseliyor.

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı’nın son gününde önemli bir gelişme oldu. ALBA (The Bolivarian Alliance for the Peoples of Our America) ülkeleri, Bolivya, Küba, Venezuela, Ekvador, Nikaragua, Honduras, Antigua ve Barbuda, Dominik, Saint-Vincen olmak üzere 9 ülkenin devlet başkanları ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, konferansı hem içerik hem de biçim olarak son derece antidemokratik olduğu gerekçesiyle protesto ettiler. Ömer Madra Kopenhag'da bu basın toplantısının ayrıntılarını aktardı:

Dinlemek için:

İndirmek için:mp3, Mb.

Obama'nın konuşmasının tam metnini okumak için tıklayın.Obama'nın konuşmasından bir bölüm izlemek için tıklayın.

*İşte Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nda çıkacak metnin taslağı. Kaynak: The Guardian

Gelişmekte olan ülkeleri son derece hayal kırıklığına uğratan ve ilk yorumlara göre çok zayıf bulunan bu üç sayfalık taslak metin, 2 derecelik artışı temel alıyor; oysa bütün Küçük Ada Devletleri Topluluğu, Afrika Ülkeleri Birliği, G77 ülkeleri, Latin Amerika ülkeleri "2 derece sonumuz olur, bu kabul edilemez" diyor ve en az 1.5 derecede ısrar ediyorlardı. 

* Konfransın son gününden son derece ilginç gözlemleriyle, tecrübeli The Guardian muhabiri John Vidal'ın değerlendirmesini izleyin. (RadioHead'in solisti Thom Tork'un yorumu da dahil olmak üzere!)

* Bugün sabah saatlerinde Kopenhag’dan Açık Gazete’ye bağlanan Ömer Madra şu ana kadar olan biteni özetledi:

Dinlemek için:

 

İndirmek için:mp3, 32 Mb.

 

16 Aralık’ta, “Reclaim Power” (Gücü Eline Al) adlı şiddet dışı sivil itaatsizlik eylemi ile aynı gün, bütün sivil toplum örgütü temsilcileri konferansın yapıldığı Bella Ceneter’dan çıkarıldı. Ertesi gün Bella Center boş, sessiz, renksiz ve tasız tuzsuzdu. Friends ot the Earth International’ın başkanı  Nnimmo Bassey’nin Democracy Now!’dan gazeteci Amy Goodman kendisi ile söyleşi yaparken güvenlik görevlisi tarafından götürüldüğü ve Fransa Yeşiller milletvekili Jose Bove’nin da duruma müdahale ettiği videoyu izleyebilirsiniz.16 Aralık'ta konferansın yapıldığı Bella Center'dan, "Reclaim Power"  eylemcilerine katılmak üzere, -tamamen kendiliğinden gelişen bir eğilimle-, aralarında bazı delegeler ve Fransa Yeşiller Partisi milletvekili Jose Bove gibi isimlerin, pek çok delegenin bulunduğu kalabalığın binadan dışarı yürüyüşü. İzleyin: (YouTube Video) : Bu arada yeri gelmişken, internet yasağı bizim gibi sizin de canınıza tak ettiyse, ziyaret edin!

Bu arada Danimarka polisi eylemcilere son derece sert müdahalelerde bulundu, güvenlik güçleri tarafından basına da büyük güçlük çıkarıldı ve diyebiliriz ki Danimarka demokrasisi kesinlikle sınıfta kaldı.

 

Dün Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de tüm sivil hareketi destekleyen bir konuşma yaptı. Zengin ve gelişmiş ülkelerin yoksul ülkelere iklim borçlarını ve tazminatlarını ödemelerinin gerektiğini, ABD’nin Irak savaşına 2.6 trilyon harcarken, iklim değişikliği için 10 milyar ayrılmasının kabul edilemiyeceğini söyledi. Son olarak da zengin ülkelerin tüm iklim göçmenlerini kabul etmek zorunda olduğunu söyledi.

Bu arada Tuvalu direniyor. Tuvalu Başbakanı Apisai Lelemia dün yaptığı konuşmada “Geleceğimizi pazarlık konusu yapmayacağız, 350 ppm’den geri adım atmayacağız” dedi. Apisai Lelemia’nın konuşmasını dün akşam yaptığımız Kopenhag bağlantısının sonunda dinlemiştik. Tekrar dinlemek için tıklayın.

 

Ayrıca dün Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bir konuşma yaptı ve ağaç dikmekten söz etti. Daha önce de Türkiye heyetinin başkanı Mithat Rende de “hiçbir hedef açıklamayacağız” demişti.

 

Bugünkü bağlantımızı Climate Justice Fast (İklim Adaleti Orucu) eyleminden Anna Keenan’ın konuşmasıyla bitirdik.

 

Bu bilgiler ışığında, çok şaşırtıcı bir gelişme olmazsa adil ve bağlayıcı bir anlaşma çıkması umudu az görünüyor. Umut “iklim adaleti” çevresinde yükselen büyük sivil halk hareketinde. Bu iş burada bitmiyor yeni başlıyor diyebiliriz.

 

Bu sabah dinleyicilerimizden gelen bir soru üzerine, “Reclaim Power” ve diğer tüm eylemleri ortak bir platformda düzenleyen sivil şemsiye iklim gruplarından birkaçının adresi:

 

Friends of The Earth

Climate Justice Action

 

Climate Collective

 

Greenpeace

 

350.org

 

Avaaz. org

* Tohumdan Hasada ekibinden Oya Ayman bugün programın başında Kopenhag'dan canlı olarak bağlandı. Dinlemek ve okumak için tıklayın.

 

* Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı boyunca dünya basınından derlediğimiz iklim haberleri, yorumları ve analizlerini okumak için:Kopenhag Haberleri

*"Reclaim Power" (Gücü Eline Al) sivil itaatsizlik eyleminden fotoğraflar* Dünyanın her köşesinden 12 Aralık fotoğrafları* Açık Radyo ekibinin gözüyle Kopenhag  *Kopenhag Ekranı : 16 Aralık 2009 (Yeşiller Kopenhag İletişim Merkezi tarafından hazırlanmıştır.) * Kopenhag Bülteni: 16 Aralık (Yeşiller Kopenhag İletişim Merkezi tarafından hazırlanmıştır.)

 17 Aralık

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı’nın son günlerindeyiz. Dün Friends of the Earth, Greenpeace gibi sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları konferans binasından çıkarıldı: 16 Aralık'ta konferansın yapıldığı Bella Center'dan, "Reclaim Power"  eylemcilerine katılmak üzere, -tamamen kendiliğinden gelişen bir eğilimle-, aralarında bazı delegeler ve Fransa Yeşiller Partisi milletvekili Jose Bove gibi isimlerin, pek çok delegenin bulunduğu kalabalığın binadan dışarı yürüyüşü. İzleyin: (YouTube Video) : Bu arada yeri gelmişken, internet yasağı bizim gibi sizin de canınıza tak ettiyse, ziyaret edin!

 

* Bugün Kopenhag’la son bağlantımızı Açık Dergi’de (18:30) yaptık. Ömer Madra Kopenhag’daki son durumu özetledi. 

 

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı’nda yoksul ülkeler ve halklarla dünyanın zengin ülkeleri arasındaki uçurum iyice belirginleşti. ABD heyeti, iklim değişikliği konusundaki tarihi sorumluluğunu reddetmekte ısrar ediyor. Bu arada Ömer Madra, ABD senatörü, iklim değişikliğinin varlığını hâlâ reddeden James Inhofe ile arasında geçen ilginç bir diyalogu da aktardı. ABD Başkanı Obama da zirveden bir sonuç çıkmayacağının sinyallerini verdi.

 

Bugün konferansın yapıldığı binaya sivil toplum örgütü temsilcileri ve gözlemciler alınmadı. Kopenhag’da sivil toplum örgütleri iklim konuşmalarının dışında bırakılsa da tüm dünyada “iklim adaleti” talep eden kitlesel bir sivil hareketin gittikçe yükseldiği açıkça ortaya çıktı. Kopenhag’da birleşen, her kesimden binbir çeşit sivil toplum örgütlerinin ortak talebi, “adil, esaslı ve bağlayıcı bir anlaşma”, “uluslararası bir çevre mahkemesi”, atmosferdeki karbondioksit oranının 350ppm’e düşürülmesi, zengin ülkelerin geçmişe dönük tarihi sorumluluklarını üstlenmeleri ve yoksul ülkelere iklim tazminatı ödemeleri.

 

Bugün Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales çok çarpıcı bir konuşma yaptı; Zengin ve gelişmiş ülkelerin yoksul ülkelere iklim borçlarını ve tazminatlarını ödemelerinin gerektiğini, ABD’nin Irak savaşına 2.6 trilyon harcarken bu konudaki sorumluluğu reddetmeleri kabul edilemiyeceğini söyledi.

Bugün Tuvalu Başbakanı Apisai Lelemia’nın yaptığı konuşma da son derece etkileyiciydi. “Geleceğimizi pazarlık konusu yapmayacağız, haklarımızı isteyeceğiz ve 350 ppm’den dönmeyeceğiz” dedi. Bugünkü bağlantımızı “Apisai Lelemia” nın konuşmasını dinleyerek bitirdik.

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için:mp3, 16 Mb.

* Bugünkü Hayal Tacirleri'nde de Kopenhag'la canlı bağlantı kurduk. Program ekibinden Mahir Ilgaz'ın ve Ömer Madra'nın değerlendirme ve izlenimlerini dinlemek ve okumak için tıklayın.

* Bu sabah Kopenhag'la ilk bağlantımızı sabah saatlerinde Açık Gazete programında yaptık. Ömer Madra bize gelişmeleri aktardı:

Artık sivil toplum kuruluşları iklim konferansında yok! Dün Friends of the Earth, Greenpeace gibi sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları konferans binasından çıkarıldı. Binanın içi bugün son derece sessiz ve ölgün. Geçen haftaki renkli ve canlı havadan eser yok. Friends of the Eart’ün “Bizsiz Nasıl Karar Alacaksınız?” pankartı göze çarpıyor. Sivil toplum örgütleri binadan atılsa da, binanın önünde, sokakta, her yerde her an, her renk, yaş ve cinsten binlerce kişinin katıldığı, gittikçe daha çok birbirine kenetlenen ve “iklim adaleti” talep eden protesto eylemleri var.

 

Dün Danimarka polisi sokaktaki eylemcilere son derece sert müdahalelerde bulundu ve 274 kişiyi gözaltına aldı. Basın mensupları da aşırı güvenlik önlemleri nedeniyle büyük zorluklarla karşılaşıyorlar. Danimarka başta olmak üzere Avrupa demokrasisinin sınıfta kaldığını, BM’in de içinin boşalarak, zengin ve güçlü ülkelerin çıkarlarını kollayan  göstermelik bir kuruluş olduğunun anlaşıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Dün sokaklarda “Reclaim Power” (Gücü Ele Geçir) başlıklı büyük çapta, şiddet dışı sivil itaatsizlik eylemleri sürerken, Bella Center’dan da dışarı doğru bir yürüyüş oldu. Fransa Yeşiller Partisi milletvekili Jose Bove’nin ve Açık Radyo ekibinden Ömer Madra, Ümit Şahin ve Mahir Ilgaz’ın da bulunduğu kalabalık bir grup dışarıdaki eylemcilerle buluşmak üzere binayı terk etti, ama Danimarka polisi bu buluşmayı engelledi ve daha sonra konferansın yapıldığı Bella Center’a geri dönen basın mensuplarına “illegal yürüyüşe katıldıkları” gerekçesiyle zorluk çıkardı.

 

Kısaca zirvenin tam anlamıyla polisiye bir zirveye dönüştüğünü, ama sokaklarda “iklim adaleti” talebiyle büyük bir kitlesel halk hareketinin yükseldiğini söylemek artık mümkün. Planlanan “halk meclisi” gerçekleşemese de, dün iki eylemcinin genel kurul salonunda kürsüye çıkarak sokaktaki sloganları aynen içeri taşıdı ve “Hemen şimdi iklim adaleti istiyoruz!” diye bağırdı.

 

Bugün dünyanın her tarafında binlerce kişi, hergün açlık çeken halklarla dayanışmak ve tek bir halk olarak insanlığın ortak varlığını korumak için ve “hemen iklim adaleti” talebiyle sadece su içerek bir günlük oruç tutacaklar.  Yarın da (18 Aralık) önemli eylemler planlanıyor.

 

Binanın içine dönersek, dünkü en ilginç gelişme, göstermelik görüşmeler devam ederken zirve başkanı Danimarka Çevre Bakanı Connie Hedegaard, zirvenin başkanlığından istifa etmesiydi. İstifası için bir gerekçe göstermedi ve yerine Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen geldi.

 

Resmi görüşmelerin demokratik ve adil bir şekilde sonuçlanacağına dair ciddi şüpheleri olan ve görüşmeleri protesto eden Tuvalu, G77 ülkeleri, Küçük Ada Devletleri Birliği Afrika Birliği ülkeleri, Maldivler, Bolivya gibi ülkeler direnmeye devam etseler de, şu anda Kopenhag’dan esaslı ve bağlayıcı bir anlaşma çıkması pek mümkün görünmüyor.

 

Bu arada Kopenhag’a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da özel uçağıyla Kopenhag’a ulaşmış durumda. Cumhurbaşkanı Gül de zirvede bir konuşma yapacak, ama bu konuşmaya izleyici olarak katılmak yasak olduğu için, o konudaki haberleri Anadolu Ajansı’ndan almakla yetineceğiz besbelli.

 

Bu sabahki Kopenhag bağlantımız yine sokaktan, eylemlerin içinden ses kayıtlarıyla sona erdi.

 

Dinlemek için:

İndirmek için:mp3, 31 Mb.* Reclaim Power (Gücü Eline Al) eyleminden görüntüler. İzleyin: (YouTube bağlantısı)

* Kopenhag'daki Açık Radyo ekibinden Ümit Şahin'in gönderdiği son yazı (Kopenhag, 16 Aralık):"Zirvenin onuncu günü geride kalırken Kopenhag zirvesi çökmekten beter bir hale gelmiş durumda. Danimarka hükümetinin ve Birleşmiş Milletler’in ikiyüzlülüğü ve şirketlerden başka kimsenin çıkarlarını savunmamaya kararlı olduklarını göstermeleri yeni bir durum ortaya çıkana kadar bu sürecin herhangi bir hayırlı sonuç üretmesi ihtimalinin ortadan kalktığını bir kez daha kanıtlıyor. Sivil toplumu yaka paça zirveden kovalayan Birleşmiş Milletler yerle bir olan itibarını bir daha tamir edebilir mi bilinmez.

Kopenhag’da resmi zirve salonlarındaki takım elbiseli iş adamı, bürokrat ve politikacı kalabalığının temsil etmediği, tam tersine düşman gördüğü milyarlarca insan ve onların sesini sokağa ve salonlara taşıdıkları için bu kirli koalisyonun iri yarı Danimarka polisine hedef gösterdiği genç ve kararlı bir hareket var burada. Hem kararlı, hem şiddetsiz, hem ilkeli, hem cesur." devamını okumak için...

 

17 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.16 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.15 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

14 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

13 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.12 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.11 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

10 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

9 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

8 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

7 Aralık 2009 tarihli Açık Radyo Kopenhag Günlüğü.

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'nı Açık Radyo'nun yanısıra takip edebileceginiz ve uzaktan da olsa katılabileceğiniz bazı bağlantılar:

BM Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı (7 - 18 Aralık)

Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı'ndan son haberler

Klimaforum09(Kopenhag İklim Değişikliği Konferansı ile aynı anda devam eden alternatif forum)

Guardian gazetesi Kopenhag blogu

Democracy Now!

Climate Justice Action

Climate Collective 

350.org

Friends of The Earth

Greenpeace International

Yeşiller Kopenhag İletişim Merkezi

Yeşil Gazete

Kopenhag Postası / İklim için Gençlik

Açık Radyo'nun Kopenhag Günlüğü'ne  abone olun!

iTunes*GoogleReaderRss**
 Kopenhag Günlüğü Podcast 

* iTunes servisinin çalışması için bilgisayarınızda iTunes yazılımının yüklü olması gereklidir.

** Eğer tarayıcı olarak Internet Explorer kullanıyorsanız, rss servisinin çalışması için bilgisayarınızda en düşük IE 7 yüklü olmalıdır.