Açık Radyo'nun Uluslararası Bağları

-
Aa
+
a
a
a

ABD’de ve tüm dünyada pek çok radyo kanalında yayınlanan günlük bağımsız haber programı DemocracyNow! (Savaş ve Barış Raporu) İngilizce orijinali ile her sabah 1 saat yayınlanıyor. Deutsche Welle Türkçe haber bülteni hafta içi her sabah 15 dakika Açık Radyo'da yıllarca yayımlandı.

Açık Radyo, Avrupa'nın 4 radyosu, Nova/Paris, Multikulti/Berlin, Mavi Tuna/Viyana, Radio 3/Varşova ile dünya müziği ve web alanında ortak projeler ve birçok "program değiş tokuşu" yaptı.

Halen sürdürdüğü bir saatlik özel dünya müziği kuşağı RBB Multikulti Berlin, VDR Funkhaus, Radio Sweden P 6, Europa Köln ve Radio Bremen radyolarında da yayınlanıyordu. Şimdi aynı grubun internet radyosu olan MultiCult 2.0’da yayınlanıyor.

Açık Radyo, Uluslararası Fransız Radyosu (RFI) ile dünya müziği konusunda işbirliğini sürdürüyor.

Ayrıca, kâr gayesi gütmeyen bir çocuk radyosu olan Radijojo’nun yaşları 3 ilâ 13 arasında değişen programcılarının İngilizce hazırlayıp sunduğu dünya müziği programları, uzun yıllardır her Pazar sabahı Açık Radyo’da yayınlandı.

Uluslararası Putumayo Radyo Saati adlı Dünya Müziği programı 12 yılı aşkın bir süre gene İngilizce sunumla Açık Radyo’da düzenli olarak yayınlandı.

1949’dan beri Berkeley, California’dan yayın yapan KPFA radyosundaki Music of the World programı Açık Radyo’da da 30. yayın döneminden bu yana yayınlanıyordu; bu program 2011’den itibaren Music of the World Istanbul adı ile kısmen yeni bir formata da kavuşturularak İstanbul’dan yürütülmektedir.

Fransa’da 35 senedir yayında olan Marsilyalı Radio Grenouille’la iki sene süren (2010-2011) ve Marsilya-İstanbul arası yayına koyduğumuz 3 radyo belgeseline vesile olan “Soundshift” proje-ortaklığı gerçekleştirildi.

2011 Eylül’ünde Paris’in çağdaş sanat mekânlarından Gaîté Lyrique’in organizasyonuyla İstanbul’un Güncel Sanat sahnesine odaklanan “Kolajistanbul” günleri çerçevesinde Paris’ten İstanbul’a bir hafta süreyle naklen canlı yayın yapıldı; Paris ve İstanbul’dan yaklaşık 20 konukla sanat-müzik-edebiyat üzerine söyleşiler gerçekleştirildi.

Velonotte Bisiklet Turu: Daha önce Moskova, Roma, New York, Londra ve St. Petersburg’u mesken tutmuş büyük bisiklet turu “Velonotte 2014” İstanbul’daydı. 2014 yılının 4 Mayıs Cumartesi gecesi İstanbul’da yapılan bisiklet turunda binlerce bisikletli Sirkeci-Ortaköy arası muhtelif İstanbul caddelerini işgal etti. Gece yarısından sabah takriben 03:30’a kadar süren turda Açık Radyo yayındaydı. Canlı yayına bisiklet üzerinden telefonla katılan Gülhan Kadim Sertdemir, Mahir Ilgaz, Esra Ertan ve Ali Somay selelerin üzerinden telefonla yayın yaptı. Velonotte ekibi, Bisikletliler Derneği ve Açık Radyo’nun işbirliği ile gerçekleşen organizasyon iki tekerliler için de radyonun nasıl önemli bir yol arkadaşı olabileceğini göstermiş oldu.

Açık Radyo 2019 yılında, The Nation ve Columbia Journalism Review adlı yayın organlarının ortak sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘İklim Krizini Ele Almak, Hemen’ (‘Covering Climate Now’) projesinin bir parçası oldu. The Guardian dahil 200'ün üzerinde basın kuruluşunun katıldığı proje, medya gazetecilerini ve haber kanallarını biraraya getirerek, medyanın bir bütün olarak iklim krizini ve getirilen çözümleri kamuoyuna duyurmak için daha etkili yollar bulmasını amaçlıyor.