Açık Radyo'nun İnternet Tarihçesi

-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo, yeryüzünde internetin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı bir tarihte (bütün dünyada internet kullanıcısı sayısının yalnızca birkaç 10 milyon civarında olduğu) 1997 yılı başında internet üzerinden yayınlanmaya başladı.

Açık Radyo’nun internet sitesi (www.acikradyo.com.tr), program ve programcılar, yayın akışı ve radyonun genel yapısı hakkında temel bilgileri içeriyodu. 11 Mayıs 2000 tarihinden bu yana da Açık Radyo’nun yaynını internet üzerinden canlı olarak dinlemek mümkün..

Açık Site: 

www.acikradyo.com.tr'nin yanı sıra, 2001 yılının Kasım ayında  (dünyada internet kullanıcı sayısı da henüz 700 milyon bile değilken) Açık Site (www.aciksite.com) yayına başladı. Açık Site manifestosunda da görülebileceği gibi,“dünyanın karanlık yüzüne tutulan küçücük bir el feneri” olmayı amaçlıyordu. Burada, “söz uçar, yazı kalır!” özdeyişine bağlı kalarak, mümkün olduğu kadar çok sayıda programın deşifre edilmiş metinlerinin yanı sıra, dünyanın akıl ve vicdan sahibi düşünür ve yazar ve çizerlerinin genel gidişata ilişkin orijinal ve çeviri metinlerine; çizim ve görüntülerine ve bağlantılara da yer veriliyordu.

Açık Site, yayın hayatının 3 yılını geride bıraktığı sırada, kâinat hali, dünya hali, memleket hali üzerine analiz, yorum, dosya, söz, araştırma, anket, fotoğraf ve karikatürden oluşan 16 binden fazla metinle, hatırı sayılır derinlikte bir “sivil kütüphane” halini aldı. 500’ün üzerinde  “dinleyici/okur”un Açık Radyo’yu desteklemek için abone olduğu Açık Site, günde ortalama 1,500 sayfa açılımı ile izleniyordu ve kimi zaman bu sayının 7,700’e ulaştığı da oldu.

Açık Radyo + Açık Site: www.acikradyo.com.tr

1 Aralık 2004 tarihinde, Açık Site’nin paralı aboneliği kaldırıldı. Bu tarihten itibaren, www.acikradyo.com.tr, her iki sitenin de yapısı ve içeriği yenilenerek www.aciksite.com ile birleştirildi. 

Artık Açık Radyo’ya, programlarına, programcılarına ve dinleyicilerine ilişkin ayrıntılı bilgilerin yanı sıra, Radyo’nun sözel ve müzik programlarıyla, dost ve konuklarıyla kâinata vermeyi amaçladığı “sada”nın, genel bakış ve duruşun, oluşturmak istediği tartışma platformunun izdüşümlerini, bu yeni sitede (www.acikradyo.com.tr) bulmak mümkündü.

Şu anda Açık Radyo'nun web sitesinde 35 bin civarında ses kaydı, makale, röportaj, analiz, fotoğraf, karikatür, çizim vb. yer alıyor.

Açık Radyo'nun internet sitesi, 2016 yılının ilk ayından itibaren güncellenen yeni yapısıyla yayınına devam ediyor.

Açık Radyo Podcast Servisi:

Halen 60'tan fazla programın düzenli podcast’i yapılıyor. Geçmiş yayın dönemlerinde yayınlanmış ve bitmiş ya da ara verilmiş 100'den fazla programın podcast’i de mevcut. Açık Radyo'nun podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

Sosyal Medya bağlantıları:

Açık Radyo Twitter takipçi sayısı: 168.000

Açık Radyo Facebook takipçi sayısı: 32.000 kişi

Açık Radyo Instagram takipçi sayısı: 29.000 kişi