Radyo Reklam Yayınları

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo'da yayınlanan reklamlarla ilgili bize ulaşan kimi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Açık Radyo Neden Reklam Yayınlar?

Çünkü Radyo Televizyon Kanunu gereği bir anonim şirkettir; reklam ve sponsorluk Açık Radyo’nun yegâne gelir kaynağıdır. Açık Radyo, yayının sürekliliği ve mecrada devamlılık esasıyla bu hakkını kullanır.

Gelen Reklamları Kim Seçer?

Açık Radyo uzun yıllardır profesyonel reklam ajanslarıyla çalışmaktadır. Radyo yayını sırasında kulağınıza ulaşan reklam kuşakları bu ajansların önerileri doğrultusunda ve RTÜK kurallarına uygun bir biçimde düzenlenir.

Reklam Arası Nedir?

Dinleyicilerinin çok iyi bildiği üzere, Açık Radyo’da Pembe Panter’in müziğini duymaya başladığınızda, “reklam kuşağı” na girmişsiniz yani “reklam arasındasınız” demektir. 

Adı üstünde, reklam “araları” radyo yayınlarıyla ilişkilendirilemez, zira bunlar ticari yayın kapsamındadır. 

Reklamlar Yayını Etkilemez mi?

Evet etkiler, ama ancak estetik olarak. Bağımsız yayıncılık açısından başka türlü bir etki ne mümkün ne de yasaldır. 

Peki Ne Yapmalı?

Kamu yararına yayıncılığın Türkiye’deki en köklü kurumlarından Açık Radyo, yirmi yıla yakın bir süredir devam eden Dinleyici Destek Projesi sayesinde yıllık giderlerinin yarısından fazlasını karşılayabilmektedir. Yani dinleyiciler radyo programlarına kişisel olarak sponsor (destek) olmaktadırlar.

Bugüne kadar on binin üzerinde Açık Radyo dinleyicisi bireysel sponsorluk yoluyla radyo yayınına katkılarını sunmuştur. Siz de bir Açık Radyo destekçisi olmak istemez misiniz